10 ZÁKLADNÍCH DRUHŮ JÓGY – VYBERTE SI TEN PRAVÝ PRO SEBE

Není jóga jako jóga – jedna cílí více na posílení těla, jiná na odpočinek. Další druh je určen k relaxaci mysli, jiný zase pro odstranění bolestí. Představíme vám základní druhy jógy, se kterými se můžete setkat. Od teď už budete vědět, co si pod jednotlivými cizími názvy představit, a do které se pustit…

Hatha jóga: když začínáte

Základní druh jógy, který se soustředí na správné dýchání a využívá jednodušších jógových pozic. Střídá jednotlivé asány, ve kterých se dlouho sečkává s následně se stejně dlouho relaxuje. Název je vyvozen ze sánskrtského HA pro měsíc a THA pro slunce. Což naznačuje, že se tento styl jógy snaží propojit protiklady – spojit obě části dohromady a pracovat v jejich souladu. Jedná se o méně náročný styl jógy vhodný pro začátečníky bez závažných zdravotních obtíží.

Ashtanga jóga: pro pokročilé

Druhou nejčastěji zmiňovanou variantou jógy je aštanga, která cílí spíše na pokročilé a fyzicky zdatnější. Je náročná, propojuje speciální druh dechu a jednotlivé asány. Probíhá nepřerušovaně a pomáhá na bolesti zad. Kotraindikací k jejímu cvičení je naopak bolest kolen.

Power jóga: silový trénink

Cvičení vhodné na protažení a posílení, které ocení ti, kteří dosud jógu odmítali s tím, že potřebují cvičení více silové. Její podstatou je opakující se pozdrav slunci, který je prokládán dalšími asánami. Je určená také pro hubnutí a vhodná pro ty, kteří nechtějí během hodin zpívat nebo se propojovat se svou duší.

Bikram jóga: odplavení škodlivin potem

Jóga probíhá v sále vyhřátém přesně na 42 stupňů po dobu devadesáti minut. Bikram, nebo také hot jóga pracuje s neměnnými dvaceti šesti pozicemi, na které je dobré přijít zdravotně nepodlomen. Pocení ve vysoké teplotě pročistí pokožku těla a teplo napomáhá svalům se roztáhnout. Tento druh cvičení odbourává stres a dobíjí energii. Pravidelné praktikování hot jógy má údajně zpomalovat stárnutí a eliminovat nebezpečí zranění.

Vinyasa jóga: v souladu s dechem

Pro pokročilejší jogíny a jogínky je určená vinyasa. Cvičení je dynamické, pevně navázané na správné dýchání, které definuje instruktor. Díky cvičení harmonizujeme mysl a regenerujeme organismus.

jóga podložka

Jóga nitra: pro vyrovnání hormonů

Nebo také hormonální jóga cílí na ženy. Sestává se z pevně daného sledu cviků, který má příznivý vliv na hormonální rozpoložení ženského těla. Pozitivní vliv na hormony má ale jakékoli cvičení jógy, v případě nitry se jedná spíše o označení speciálního sledu pozic. Existují i alternativy pro muže či diabetiky.

Gravid jóga: když očekáváte potomka

Uklidňující jóga pro nastávající maminky se soustředí na posílení pánevního dna, správný dech a protažení. Vhodná je i pro ženy krátce po porodu, které by rády začaly cvičit. Pozor – její cvičení je vhodné až od druhého trimestru. Předtím je vhodná pouze pro ženy, které jsou zvyklé pravidelně sportovat.

Aero jóga: hurá do vzduchu

Představte si základní hatha jógu ve vzduchu – tak to je aero jóga! Při jejím praktikování dochází k důslednějšímu protažení a jedinečnému uvolnění páteře.

Kundalini jóga: ómmm

Cvičení vycházející z tantry, se kterým se proto někdy můžete setkat také jako s tantra jógou. Tento druh jógy zahrnuje meditace, zpěv a dominantnější práci s jednotlivými čakrami. Její cvičení je vhodné pouze za účasti vyškoleného a zkušeného instruktora. Její hlavní snahou je probudit energii v kořenové čakře.

Restorativní jóga: po úrazech

Pomalé jógové cvičení hodící se pro všechny, které potkal nějaký úraz, a kteří by se rádi vrátili do formy. Tento styl cvičení využívá základních asán, ve kterých se setrvává i několik minut a cílem je kromě posílení celého těla a problematických poúrazových částí i mentální a emoční uvolnění. Vhodná je i pro ty, kteří žijí v neustálém stresu a životní tempo jim začíná připadat nezvladatelné. Naopak vhodná není při depresích či apatii, které by mohla prohloubit.

Pokud jste o tom ještě nebyli přesvědčeni, doufáme, že se to právě změnilo. Jóga je pro všechny… Stačí si vybrat tu správnou přesně podle své povahy, problému a preferované aktivity. Potom vám přiroste k srdci. Na jaké hodině se potkáme?

Leave a Reply