5 TIPŮ, JAK CESTOVAT NALEHKO

Ne při každém cestování si můžeme dovolit vzít s sebou kufr o hmotnosti 20 kilogramů a nacpat si do něj šestery šaty, čtyři páry bot, tři bundy, celou šperkovnici nebo všechno najednou. Pokud se chystáte na cestu, při které potřebujete mít jen jedno příruční zavazadlo, rozhodně oceníte následující tipy.

Investujte do toho pravého zavazadla

Tohle je velmi důležitý krok. Jistě, pokud letíte na prodloužený víkend do evropského velkoměsta, pravděpodobně nebudete potřebovat velkou krosnu a sáhnete po batůžku, který již vlastníte. V případě, že už plánujete cestu bez kufru, nebojte se připlatit si za kvalitnější batoh. V první řadě se nemusíte stresovat s odbavováním na letišti, s překročením limitu váhy ani s vláčením kufru po neznámém městě. Batoh hodíte na záda při výstupu z letadla a jdete vstříc dobrodružství. Spousta cestovatelů doporučuje base duffel bag. Sportovní značka The North Face vyrábí tyto typy batohů/tašek ve velikostech XS-XXL a vybrat si můžete ze široké škály barev. S rozměry XS a S vás pustí na palubu letadla. Na trekingové výlety se pak hodí spíše krosna s velkým množstvím kapes a především s bederním pásem, který vám zaručí pohodlnost a nebudete si příliš přetěžovat záda.

Využijte vzorky kosmetiky

Občas se nám doma nahromadí několik testerů kosmetiky a cestování je ta pravá chvíle na jejich využití. Jestliže doma žádné vzorečky nemáte, nezoufejte, ve většině drogerií totiž nakoupíte téměř veškerou potřebnou kosmetiku v mini balení od zubních past přes sprchové gely až k dekorativce. Také se hodí sbírat malé kelímky a nádobky od testerů, do kterých pak můžete přelít svojí kosmetiku a máte vyřešeno. Jak v kamenném obchodě Biooo, tak i na jejich eshopu máte možnost zakoupit testery přírodní kosmetiky za pár korun. V mnoha obchodech ovšem jen stačí poprosit a vzoreček dostanete i zadarmo. Většina z nich vám vydrží i dva týdny.

Naplánujte si, co budete nosit na sobě

Rozmyslete si předem, které kousky oblečení opravdu využijete. Určitě se každému z nás stalo, že jsme si na cestu zabalili navíc nějaký kus oblečení, který jsme potom ale ani nevyndali ze zavazadla. Ve skutečnosti vám na jeden týden u moře stačí jedny kraťasy, šest triček, sandálky, plavky a spodní prádlo. Pokud vám ještě zbyde místo, můžete samozřejmě nějaké ty šaty přidat. Jestliže se vydáváte někam na sever do studenějších krajin, pravděpodobně se bude hodit více místa na tlustý svetr a další teplé oblečení. Zkuste zabalit méně triček a na celou cestu vám určitě postačí jedny teplé boty, které už budete mít na sobě.

Všechno srolujte

Vezměte veškerý svůj textil a srolujte ho do ruliček, které následně naskládáte do batohu. Ušetříte spoustu místa, času a zároveň se oblečení tolik nepomuchlá.

Tip na závěr

Nejobjemnější věci si vždy berte na sebe. Letíte k moři? Obujte si tenisky, oblečte si dlouhé kalhoty a hoďte přes sebe mikinu. Chystáte se do zimy? Pak vám možná bude trochu horko, ale za lehký batoh to stojí. Vezměte si na sebe bundu, nejteplejší svetr, čepici, rukavice a pletené ponožky. Pokud vlastníte fotoaparát, dejte si ho kolem krku. Ostatní menší elektroniku vměstnáte do kapes. Rozhodně nemějte strach, že byste si vzali málo oblečení, všechno se dá přeprat v umyvadle.

Adéla Džačovská

Leave a Reply