7 MÍST, KTERÁ MUSÍTE A MŮŽETE VIDĚT I PŘES KARANTÉNU

Světová pandemie COVID-19 nás omezuje již několik týdnů, ale fakt, že nemůžeme vycestovat za hranice, přeci není konec světa. Hrady a zámky jsou sice zavřené, ale venku na vás čeká jaro, sluníčko a příjemné teploty, tak si nasaďte roušku, nasedněte na kolo a vydejte se prozkoumat kraje známé i neznámé naší krásné České republiky. Jedinečné přírodní úkazy se nacházejí třeba takzvaně „za humny“, jen o nich prozatím nevíte, tak vzhůru do čtení našeho článku, který vás zajisté inspiruje.

Vyhlídka Máj

„Byl pozdní večer první máj – večerní máj – byl lásky čas.“ Meandr řeky Vltavy připomínající americkou Horsheshoe bend se nachází 40 km jižně od Prahy. Řeka se zde klikatí mezi stromy a vám se naskytne jedinečná vyhlídka. Určitě doporučujeme se projít i k Smetanově vyhlídce, která také skýtá náhled na vlnící se řeku, nicméně není tak známá, tak si o to více vychutnáte soukromí a romantiku.

Velká Amerika

Ani za dalším úkazem nemusíte letět přes oceán, i když jeho jméno tak zní. Český Grand Canyon můžete navštívit, když vyrazíte z Prahy 25 kilometrů na jihozápad. Nedoporučujeme slézat dolů k jezírkům (je to zakázáno) a nejlepší výhled si navíc vychutnáte z cestiček vinoucích se okolo lomu, ze kterých máte celý lom pod vámi jako na dlani. A víte, který český film se zde natáčel? Poradíme vám, nápověda zní takto: Rány, šoky, kuří oka, vše vyléčí Kolaloka! 

Rudický lom

Také v okolí Brna se dá bývalý lom, na kterém jarní paprsky rozehrají ohnivé barvy. Opět si vychutnejte nejlepší výhled z vyšších míst. Lom již není aktivním, dá se lehce dojít z 500 m vzdáleného parkoviště a jelikož to letos na žádnou dovolenou na písečných plážích zatím nevypadá, vaše nohy se mohou zanořit alespoň do rudického písku a můžete se zde s celou rodinou či blízkými vyřádit.

Hustopečské rozkvetlé mandloně

Na Moravě ještě chvíli zůstaneme. Na jihu od Brna se nacházejí Hustopeče, jejichž 14 m vysoká rozhledna je oblíbeným turistickým cílem. Je zdarma přístupná a naskýtá se z ní rozhled na krásný jedinečný mandloňový sad a také je z ní vidět na CHKO Pálavu. Užijte si víkend na Moravě, nechte se omámit vůní rozkvetlých stromů a přejděte si Pálavu od Dívčích hradů, přes vysílač na Stolové hoře až po Mikulov. Nebudete litovat, a možná najdete i nějaký sklípek s otevřeným okénkem, který by také určitě stál za návštěvu.

Macocha

Významnou památkou CHKO Moravský kras je 138 metrů hluboká propast Macocha. Jak získala své jméno? Na to existuje mnoha pověstí. Vydejte se do lokality a přečtěte si je všechny sami a poté již bude na vás, které verzi uvěříte. Skvělou zprávou je, že vstup na Horní a Dolní můstek propasti je po celý rok zcela zdarma. A když už v oblasti budete, můžete prozkoumat i další objekty, jež jsou součástí komplexu Punkevních jeskyní, který se celý nachází 30 km severně od Brna.

Hora Říp

Výstup na památnou horu významnou pro českou historii není nikterak složitý, vesele vezměte i své děti, ať se proběhnou po čerstvém vzduchu. Na hoře Říp stanul praotec Čech, a jelikož byl nadšen tím, co vidí, rozhodl se zde usadit. A dobře udělal, okolí je krásné a jaro probouzí všechny květiny k životu. V dnešní době je vhodné oprášit vlastenectví, proto neváhejte a na 455 m vysoký kopeček se vydejte, vyšlápnete ho raz dva.

Pančavský vodopád

Na závěr přidáme jednu perličku z českých „NEJ“, konkrétně nejvyšší vodopád (148 metrů). Nejedná se sice o Niagarské vodopády, ale i tak vás oslní svým klidem a trojkaskákovým rozložením. Nacházejí se v KRNAPu asi 1 km od Labské boudy.

Doufáme, že se vám naše tipy líbily, a že někam rádi vyrazíte. Jak Zdeněk Svěrák nedávno připomenul celému národu „Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo“, tak nezapomínejme, že o dočasnou krizi, která se již blíží ke konci. A v přírodě je krásně za každých podmínek a v každém ročním období, tak si ji užijte, pokud vás zrovna jiné povinnosti nehoní.

Autorka článku: Martina Dočárova
Zdroje obrázků: idnes.cz, kudyznudy.cz, googlepics.cz

Leave a Reply