V rámci semestrální práce na vysoké škole ji pod rukama začal vznikat ojedinělý projekt, který možná změní pohled žen na řešení menstruační bolesti. Teď připravuje testování a plánuje body z chytré textilie uvést do prodeje. S Kateřinou Rydlovou jsme si povídali o tom, jak její bodýčko funguje i o tom, jak dnes konzumujeme léky proti bolesti.

Kdybyste to své bodýčko měla ve stručnosti představit, co byste o něm řekla? Jak funguje?
Bodýčko je navrženo tak, aby jeho části na podbříšku a v oblasti beder prohřívaly bolestivé oblasti nejen při menstruaci, ale i zánětech močového měchýře. Zároveň tělo i v běžné dny chránilo před prochladnutím. Hřání je dosaženo pomocí stříbrné výšivky napojené na baterku. Teploty je možné nastavit tak, aby byly pro každou ženu příjemné. Důraz je kladen na elegantní provedení ,,bez drátků”, aby bylo nošení pohodlné.
„Inspirovalo mě to, že si ženy dávají na břicho partnerovo ruku.
Kateřina Rydlová
Nejen že jim teplo uleví, ale pozitivně to působí i na jejich psychiku. “
Do budoucna plánujeme mobilní aplikaci, pomocí které bude možné vyhřívání ovládat nejen přímo na baterii. Mohla by být propojená s menstruačním kalendářem, díky kterému bude žena například vědět, že je třeba si baterku nabít a bodýčko vyprat, že se menstruace blíží a tělo je oslabenější a náchylnější k prochladnutí.
Stála za tím projektem snaha eliminovat spotřebu Ibalginu nebo se jednalo o technologickou inovaci, která vás táhla dopředu?
Asi půl na půl. Projekt rozhodně nemá vyznít tak, že jsem odpůrce Ibalginu, ale přála bych si, abych jej ve spojitosti s menstruační bolestí nikdy více nepotřebovala. Chtěla jsem ženám pomoci od bolesti i mimo domov, kde je mnohem obtížnější využít nějakou alternativní pomůckou. Začalo to v rámci mého ateliéru ve škole, kde bylo jako zadání závislost. Takže jsem se k tomu nápadu dostala od závislosti na lécích. Kdyby bylo zadání chytrá textilie, třeba bych k tomu došla také, jen z jiného směru.
Právě ze zatím dostupných rozhovorů mi vyplývalo, že se stavíte proti Ibalginu. Tak to tedy myšlené není?
Mým cílem je nabídnout alternativu k lékům, ne bojovat proti lékům. Je to o volbě uživatelky a já ji chci nabídkou uživatelky přívětivou pomůcku. Pokud je bolesti silná, chápu, že ženy volí léky jako rychlou úlevu, ale přála bych si, aby to nebyly tři tabletky denně. Cílem je zamyslet se nad svým tělem, zkusit využít jiných alternativ, jak od bolesti ulevit, bodýčko by mohla být jednou z nich. Pokud jde o silnou bolest, může se jednat o endometriózu, proto je dobré zaměřit se na příčinu bolesti a konzultovat celý proces léčby s odborníkem.

Máte k dispozici nějaké údaje o tom, kolik Ibalginů je tedy přijatelné množství?
U mladých holek mi ale podle průzkumu vycházelo, že si berou Ibalginů denně i pět. A nepřijde jim to zvláštní, nikdo jim pravděpodobně neřekl, že to není normální.
Mým cílem je i edukovat, dělat rozhovory s odborníky. A hlavně předávat informaci, že neinvazivní pomůcky nemají oproti lékům vedlejší účinky. To je důležité.
Jak dlouho už na projektu pracujete a jak dlouho ještě očekáváte, že vývoj bude trvat?
Pracuju na tom už dva roky, ale nikdy ne na plný úvazek, nejdříve to bylo v rámci studia a nyní je to hlavně po večerech po práci a o víkendech. Teď máme funkční vzorek v jedné velikosti, ale to ještě není prototyp. Můžeme na tom testovat hřejivost a funkčnost celkově. Ale do budoucna bude více velikostí i prodloužené délky pro vysoké ženy.
V jaké situaci jste aktuálně?
Aktuálně řešíme, jakým způsobem projekt dál financovat. Z role designéra jsem přešla do role manažera. Potřebuju sehnat tým lidí, na který mám své požadavky, abychom mohli dostatečně rychle postupovat dopředu.
Plánujeme dovývoj, abychom došli k prototypu, který bychom mohli mít do pár měsíců. Ten projde testováním a pak počítám s tím, že přijde chvíle na redesign, abychom zanesli zpětnou vazbu a vylepšili ho. Do půl roku jich můžeme vyrobit třeba deset pro větší testování.

Kdy by mohlo být body v prodeji?
Kdy by mohlo jít body do prodeje a být naskladněné na e-shopu ve více velikostech to zatím nedokážu odhadnout. Záleží to na spoustě okolnostech, ale počítám zhruba s rokem a půl. Body musí také před prodejem projít veškerým testováním.
Podle čeho se budou vybírat testerky? Bude se zohledňovat například jejich denní náplň, síla bolesti, apod? Zájemkyní o testování máte již jistě mnoho…
Ano, zpráv mi přišlo spoustu a nechci nikoho odmítat. První testování bude na 10 ženách v různých věkových kategoriích a s různými postavami. Jednou z testerek bude nadále já. Bolest ale každý vnímá jinak, bude výzvou vymyslet dotazník, který by svými otázky nenaváděl k odpovědi. Bolest je opravdu hodně subjektivní. Zároveň si přeju, aby první testerky dostaly body zadarmo. Což pro nás znamená další nároky na finance.
„Z feedbacku mám respekt, proto chci mít testování dobře připravené.“
Kateřina Rydlová
Jaká je budoucnost té chytré textilie, může fungovat i na jiné bolesti na lidském těle?
Určitě. Chtěla bych rozvinout celou kolekci například na krční páteř nebo karpální tunely. To si žádá další vlastní rešerši. Časem to může být triko s dlouhým rukávem, spodní prádlo.
Body tedy bude fungovat pomocí mobilní aplikace. Bude si moci uživatelka sama nastavit teplotu vyhřívání?
Ano. Aktuálně je na baterce tlačítko plus a minus v nějakém předem daném rozmezí. Takže to lze nastavovat i bez aplikace. Tělo si na teplotu rychle zvyká, proto je třeba, aby mohla žena začínat třeba na nižší teplotě a po pár minutách si přidat. Napojení na aplikaci bych od začátku chtěla, ale třeba zjistíme, že není tak úplně nutná. Takže toto ještě není dané.
Jak dlouho baterka vydrží hřát a jak dlouho se nabíjí?
Aktuálně je přizpůsobená na 20 minut maximální teploty, která je prozatím 47 °C. Chtěla bych, aby vydržela déle, ale to by znamenalo, že by se třeba musela zvětšit nebo by byla těžší, což by mohlo negativně ovlivnit nošení. Do budoucna by bylo možné si přikoupit druhou, aby po vybití bylo možné pokračovat s druhou – nabitou.
Baterka se dobíjí C-konektorem, kterým se i připojuje k samotnému bodýčku. Nelze ji ale používat v body a zároveň nabíjet, to je kvůli bezpečnosti. Snahou je, aby do dvaceti minut byla dobitá na maximum.
S jakými materiály pracujete a kde šijete?
Zkoušeli jsme jich několik. Oblíbila jsem si modal, měli jsme i bambus, biobavlnu, lyocel i merino vlnu. Pokud bych měla zvolit jeden materiál a jednu barvu – byl by to černý lyocel. Všechny materiály jsou ekologické. Šijeme zatím doma – mamka je švadlena, tak když přijede, šije bodýčka…

To, co hřeje, je tedy stříbrná nit. Dostává se do přímého kontaktu s tělem?
Je to spodní i vrchní nit, ale díky dvojitému šití body v kontaktu s tělem není. Stříbro ale neškodí, je antibakteriální, může být v přímém kontaktu. Jde spíše o psychický efekt, nemít elektroniku v přímo na těle.
Nehrozí při používání nějaké nebezpečí? Třeba se zasekne aplikace nebo body začne hřát více, než by mělo.
To se stát nesmí. Proto je těžké říci, kdy body bude v prodeji. Jakmile by se nám nějaký problém objevil, neprošli bychom testováním. Takový produkt, která by byl zdraví nebezpečný nemůže přijít na trh.
Dokážete odhadnout výslednou cenu?
Jelikož ještě nemáme jasně definovaný prototyp a zkoušíme různé technologie výroby, nelze cena přesně stanovit, ale je mi jasné, že je to jednna z nejdůležitějších věcí, které ženy bude zajímat. Prozatím odhaduji prodejní cenu okolo 4500 Kč za basic kousek s jednou baterkou.
Na jakých jiných projektech pracujete? Případně víte, do čeho byste se pustila, kdyby Moody vzniklo a nepotřebovalo by už tolik péče?
Kdybychom skončili bodýčko, chtěla bych se třeba pustit do nové kolekce nebo nového střihu. Nechci, aby se ten projekt zastavil.
Dalším mým projektem je světlo pro těhotné ženy. Přála bych si, aby se tento nápad realizoval. Jedná se o úplně jinou oblast výroby už jen tím, že pracuje se sklem. Sklo jako materiál je naprosto úžasné. Tématika početí, těhotenství a porodu je velmi zajímavá a ráda bych do ní na nějaký čas uchýlila. Což by byla práce na několik let.
„Líbí se mi tématika početí,
Kateřina Rydlová
těhotenství a porodu.
Chtěla bych pracovat s emocí,
která se s tím vším pojí.“
V tomto vajíčku jde především o emoci, která se s těhotenstvím pojí. Vyšlo mi z průzkumu, že asi 80 procent žen ukazuje pozitivní těhotenský test dál. Ženy si ho schovávají, je to pro ně symbol toho okamžiku.
Říkám si, že ani tady by se neměly stávat žádné chyby…
No určitě! Není možné, abychom ženě daly zpětnou vazbu, že je těhotná, kdyby nebyla! Nabízí se tam třeba otázka, jak s tím pracovat, kdyby žena potratila. A je vlastně vůbec vhodné takový předmět navrhnout? Těch otazníků je tam spousta.
Moc Vám děkuji za rozhovor a přeji, ať se Vám daří…
