BRÝLE LUME: OD BAKALÁŘSKÉHO PROJEKTU K VLASTNÍ ZNAČCE

Po generace považujeme oči za bránu do duše. Mnozí z nás při prvním pohledu do očí druhého se dokáží zamilovat na celý život a nebo pocítit, že tady to fungovat nebude. Oči jsou jednou z našich velkých předností, které o nás dokáží prozradit i ta nejniternější tajemství. Přesně na to dbá při své unikátní práci značka Lume. Vychází z lety prověřených základů obohacených o nové technologie s poctivou porcí lásky a citu k řemeslu.

lume brýle (2)

Tři, dva, jedna start

Celý projekt mladého designera Aleše Kachlíka vznikl velmi nenápadně, ovšem doprovázený raketovým startem. Z bakalářského projektu s názvem Contemporary Classics rázem bylo ocenění Excelentní studentský design za rok 2015, následované nominací na cenu Czech Grand Design 2015. Není se čemu divit. Aleš Kachlík vsadil na historicky prověřené tvary obrub v kombinaci s moderními technologiemi, kdy pro své brýle namísto obyčejného kovu používá pevné a odolné slitiny z titanu a oceli. Tyto pak odolají běžnému používání zcela bez následků a někdy i mnohem více.

lume brýle (3).jpg

Brýle pro každého

V dnešní době, kdy brýle Lume nejsou v pomyslném českém designovém rybníčku žádnými začátečníky, Aleš Kachlík spolupracuje na svých dílech již čtvrtým rokem společně s Jakubem Liškou a optometristou Jakubem Vrbou. Aktuálně jsou jejich největší prioritou brýle, které budou vhodné pro širokou veřejnost. Proto vytvořili kolekci Light, Medium a Bold, kde se zaměřují na celé spektrum očních vad, které nejsou až tak ojedinělé, jak by se mohlo zdát. Kolekce je inspirovaná vytvářením fontů, kdy každá oční vada potřebuje jinou tloušťku obrub, proto naleznete od jednoho designu brýlí tři druhy tloušťky tak, aby dokonale padly vám i potřebě vašich očí.

lume brýle (1).jpg

Zrozen k vítězství a Velký třesk

Nejnovější kolekce, ve které nalezneme brýle pod názvem například Tmavomodrý svět, nebo Do nekonečna, kdy název je vždy odvozen od tvaru brýlí. Tedy Do nekonečna jsou obruby stočeny do ležaté osmičky. Tmavomodrý svět je zase model s nejstarším tvaroslovím prvních pilotek v novém provedení. Ovšem asi nejzajímavější příběh skrývají brýle Velký třesk, které nejen že získaly název podle kulatého tvaru, tedy jako prapůvod všeho, ale autorovi se nedávno úplnou náhodou dostaly znovu do rukou jeho jedny z prvních kulatých brýlí, které vytvořil. Byly od krve a lehce ohnuté, ale nijak fatálně poničené. Zároveň skrývají strhující příběh o jejich majiteli, kterému zachránily zrak při výbuchu. To Aleše inspirovalo, že se společně s Jakubem Liškou rozhodl model do budoucna pojmenovat Velký Třesk.

lume brýle (5)

Kristýna Lukášová
Zdroj fotografií: Lume-eyewear.com