ČESKO ZVOLILO MAMINKU ROKU 2018

První ročník soutěže Maminka roku zná svou historicky první vítězku. Soutěž letos zcela poprvé pořádal lifestylový měsíčník Maminka a jejím hlavním cílem je ocenit maminky nejen jako takové, ale hlavně proto, aby inspirovaly silnými příběhy. Hlavní ocenění je Maminka roku, další ocenění jsou rozděleny hned do několika kategorií. Kdo se tedy stal Maminkou roku 2018, Maminkou blogerkou, Maminkou hrdinkou a Maminkou podnikatelkou?

GetFile (3)

Ambasadorky soutěže

Každá z kategorií soutěže Maminka roku měla svou patronku. I ty se staly jakousi pomyslnou tváří dané kategorie a jejího tématu. V kategorii Maminka hrdinka se patronkou stala Andrea Růžičková, v kategorii Maminka blogerka zastala roli patronky Marika Šoposká a v kategorii Maminka podnikatelka přijala post patronky Tamara Klusová. Pro všechny tyto dámy byla soutěž velkým naplněním a s hrdostí se staly ambasadorkami tohoto ročníku. O samotných finalistkách rozhodovalo hlasování pomocí internetu a ve velkém finále porota, v níž zasedly také tyto tři patronky kategorií.

GetFile

Maminka roku 2018

Hlavní vítězkou soutěže Maminka roku 2018 se stala Kristýna Tomečková, maminka hrdinka, která svým životním příběhem, svou cestou životem, bojem a pozitivním přístupem jistě může inspirovat spoustu žen, a to nejen maminek. Její příběh je totiž spojen se zákeřnou nemocí jménem rakovina. Navíc pro ženu tím nejcitlivějším, a to je rakovina prsu. Maminka tří malých dětí, děvčátka a dvou chlapců, která od samého počátku diagnózy bojuje vší silou i přes další příchozí překážky. Do soutěže se přihlásila sama, na popud členek jedné skupiny na sociální síti, s jasným cílem: Chtěla bych, aby můj příběh pomohl dalším maminkám, které bohužel potkal stejný osud. Chtěla bych jim dodat sílu bojovat s rakovinou, aby věřily, že se uzdraví a budou tady pro své děti, protože bez maminek by to na světě nefungovalo,“ vysvětluje sama paní Kristýna.

Sama o sobě jasně říká, že vždy byla pozitivním, z každého dne se radujícím, člověkem. Zcela upřímně a odhodlaně dodává, že pokud jí tato nemoc něco naučila, je tím umění odpovídat NE. Vždy dělala pro své okolí vše, co bylo jen trochu možné, ale nyní ví, jak důležité je myslet také na sebe. „Dělám to, co mi přináší radost, a užívám si každého dne. Za ničím se nehoním, vím, že mi nic neuteče – až na moje děti,“ konstatuje Maminka roku 2018 s úsměvem. My za celou redakci Kristýně upřímně gratulujeme a zároveň děkujeme za její rozhodnutí nominovat se do soutěže, dodat tak odvahu maminkám a ženám, které tato zákeřná forma nemoci také postihla.

Bez názvu

Maminka hrdinka

Silný a emotivně náročný příběh ženy, maminky dvou dětí, syna a dcerky. Radka Doudová se stala letošní Maminkou hrdinkou. Její příběh začal touhou po dcerce, která se k ní bude celý život ráda vracet se svou vlastní rodinou. Jak ale sama Radka říká: Nyní už vím, že ode mě nikdy neodejde.“ Dcera Terezka je a bude zcela závislá na její péči a pozornosti. Od narození totiž trpí handicapem, který Radce velmi rychle sebral vidinu toho, jak bude její krásný a pohádkový rodinný život vypadat. Musí společně až čtyřikrát denně cvičit speciální cvičení.

Terezka má velmi ráda lidský kontakt a tak mnohdy i dvacet hodin denně, jelikož toho v noci moc nenaspí, stráví většinu času v náručí své maminky. Ta mimo jiné vychovává a musí zvládnout také péči o syna školáčka. Společně jako rodina se vydali tou správnou cestou a dnes, po roce ustálení jakýchsi kolejí, říká Radka s úsměvem, že žije ze dne na den a nic neplánuje. Život s Terezkou mi přinesl také spoustu pozitivních momentů. Poznala jsem rodiče dětí s různými handicapy. Dostala jsem od nich podporu na začátek cesty, ukázali mi směr a podali ruku, když jsem se cítila sama a bezmocná,“ mluví Radka o podpoře ostatními rodiči s handicapovanými dětmi. A právě toto se stalo motivací pro její přihlášku do soutěže Maminka roku. Sama před porodem své dcerky netušila, kolik rodin má podobný osud, jak je těžké se zapojit do společnosti a vše dělat tak, aby lidé věděli, že i maminka dítěte s postižením může být krásná, zaslouží si pozornost a nechce stát na okraji společnosti. Povedlo se a my, celá naše redakce, Radce gratulujeme a přejeme hodně sil a mnoho krásných dní nejen s Terezkou, ale i celou rodinou.

MR_41.jpg

„Při čtení příběhů jsem si musela dát pauzu. Neskutečně mě to dojímalo,“
přiznala patronka kategorie Maminka hrdinka, Andrea Růžičková.

GetFile (4)

Maminka blogerka

Vítězkou v kategorii Maminka blogerka se stala Kateřina Ramil, maminka malé pomocnice Miládky. Kateřina se stala populární díky svým návodům, tipům a trikům v háčkování. Sama neplánovala mít blog. Chtěla zkusit podnikání a tak vznikla Krampolinka. Označení nejen háčkovaných výrobků samotnou Katkou, ale jakési komunity lidí, kteří s napětím očekávají její nové háčkovací návody a rádi se vracejí tam, kde je jim příjemně a najdou příznivce svého oblíbeného háčkování.

Háčkovanými výrobky vyrobenými na zakázku to vlastně všechno začalo. Později se rozvinul nápad návodů a samotného blogu. Ten hojně a značně podporuje Krampolinka na sociálních sítích a právě tam má také nejvíce příznivců. A co plánuje do budoucna? „Denně mám ohlasy jak od mladých maminek, které děkují, že díky návodům a videu se naučily něco nového, tak od babiček, že díky návratu k háčkování pro vnoučátka znovu objevily chuť tvořit. To je asi můj největší cíl – udržet povědomí o háčkování jako tradiční rukodělné činnosti, která se opět bude dědit z babiček na vnoučata a z maminek na dcery.“

MR_266.jpg

„Všechny maminky jsou výjimečné, takže tahle soutěž je výjimečná už jen tím, že je o nich,“
hodnotí celou soutěž patronka kategorie Maminka blogerka, Marika Šoposká.

GetFile (5)

Maminka podnikatelka

Lucie Hladíková, vítězka kategorie Maminka podnikatelka, původně vůbec nesmýšlela nad vlastním podnikáním. Její původní profese je terapeutka v komunitě pro drogově závislé. Nápad podnikat získala při mateřské dovolené se svým prvním synem. Při zkoumání zboží pro děti přišla na takzvané látkové pleny. Několik takových tedy objednala, jelikož chtěla synovi dopřát to nejlepší. Brzy však zjistila, že ani jedna ze zakoupených plen není to pravé. Ušila tedy několik vlastních a brzy sklízela obdiv svého okolí s prosbami o pár takových. Dnes, jak sama říká, žije a vidí svůj život tak trochu jako americký sen.

Krušné počátky v zázemí domu manželových rodičů, s nadšením a radostí strávené hodiny u stroje, se výroba Petit Lulu plen a dalšího zboží překlenula v nákup svých vlastních průmyslových strojů, stěhování do většího prostoru a nakonec i novým pomocníkům, zaměstnancům. Dnes exportuje své výrobky hlavně do Německa, Holandska a Anglie. Spojit tak velký byznys, děti a rodinu je náročné, ale sama Lucie říká, jako bezdětná byla mnohem méně produktivní a aktivní. Děti jsou pro ní jakýmsi hnacím motorem a bere je také jako největší motivaci ke své práci. „Děti jsou s mou prací velmi spojené, a to nejen jako „testeři“ nových produktů. Synové dobíjejí mé baterky. Díky nim jsem silnější a bojovnější. A možná je to právě proto, že to dělám především pro ně a jejich budoucnost. A životní prostředí země, kde budou žít, mi také není lhostejné.“ Lucii gratulujeme k titulu Maminka podnikatelka a přejeme mnoho dalších spokojených zákazníků.

MR_64.jpg

„Pro mě jsou děti absolutní prioritou, zároveň mě však hlava plná nápadů nenechá v klidu a stále se pracovně realizuji. Vítězka mé kategorie by podle mě měla být ženou, která dokáže v lehkosti žít tyto dva světy a zároveň je úplně neodděluje,“
takovou představu o vítězce v kategorii Maminka podnikatelka její patronka Tamara Klusová.

GetFile (6).jpg

Zdroje fotografií: maminka.cz