Cesta k udržitelnosti – módní minimalismus

Ať už jste se v oblasti minimalismu v módě aktivně zapojili nebo si zatím s touto myšlenkou prohráváte. Není třeba podstupovat razantní rozhodnutí ze dne na den, ale nejprve nasbírat potřebné informace.

O co se jedná? 

Minimalismus si získal hned několik přízvisek. Nejpodstatnější a nejzákladnější definicí však zůstává jednoduché heslo. “Nehromadit zbytečné věci a nenakupovat impulzivně”. V podstatě jde o to, rozšiřovat svou sbírku v šatníku jen o věci, o kterých jste přesvědčení, že je vynosíte více než jednou, koupili byste si je, i kdyby nebyly zrovna ve slevě a udělají Vám opravdovou radost.

Jak začít?

Ani Řím nepostavili za jeden den. Minimalismus není jen cestou, ale nastavením mysli. Pokud o tom nebudete opravdu přesvědčení a rozhodnete se bezhlavě vyházet všechen obsah ze své šatní skříně, pravděpodobně toho budete litovat. Ideálním startem, je zaevidování Vašeho šatníku a pomalé třídění věcí, na ty, které nosíte aktivně, a které jste naopak měli na sobě maximálně jednou. Ačkoliv můžete mít ke svému oblečení i hluboký emoční cit, vyplatí se použít racio a být k sobě naprosto upřímný. 

TIP: Zajímají-li Vás uklízecí techniky, inspirujte se tipy slavné Marie Kondo.

Minimalismus neznamená 5 bílých triček v šatníku

Častá a klamná představa o módním minimalismu bývá, že by Vám najednou v šatníku mělo zbýt 5 kousků, které neustále točíte dokola. Není tomu tak. Nemusíte se ihned stát radikálním minimalistou, pro každého je počet aktivně nošeného oblečení naprosto individuální

TIP: Cesta k efektivnímu šatníku.

Jak zredukovat ekologickou stopu?

Zároveň minimalismus neznamená, že už si nikdy nesmíte udělat radost novým kouskem. Jediné, na co byste si měli dát pozor, je nakupovat na správných místech.

Second-handy

Stále stoupající popularita “sekáčů” má svůj důvod. Můžete zde nalézt i oblečení s visačkou za zlomky ceny, případně stylové vintage kousky, které v klasické konfekci, jen tak neseženete. Pokud vám však představa oblečení “z druhé ruky” stále nepřijde přípustná, existují i jiné alternativy.

Slow Fashion

Ceny jako v klasických zahraničních řetězcích zde nečekejte. Za slow fashion si většinou připlatíte, má to ale svůj důvod. Kousky jsou vyrobeny šetrně, s minimálním dopadem na planetu a s poctivě placenými zaměstnanci. Pokud Vás nezahřeje dobrý pocit z původu, zahřeje Vás alespoň kvalita těchto kousků. Jsou vyrobeny z jakostních materiálů, které vám vydrží po dobu několika let.

TIP: Utopy je módní značkou primárně sportovního oblečení pro ženy, s českým rodokmenem!

Leave a Reply