CHELSEA, BIKER NEBO COWBOY – KTERÉ Z NICH LETOS V ZIMĚ NESUNDÁTE VY?

Nejčastěji černé, velmi často kožené, s tkaničkami nebo bez, s širokou gumou nebo bez… Nízké kozačky se mezi módními profesionály dělí ještě na řadu střihů, které mají svá jména. Až příště půjdete shánět nízkou podzimní nebo zimní obuv, už budete vědět, co znamená chelsea, biker, cowboy nebo na popularitě získávající jodhpur boots.

Lesklé kožené boty při chůzi na ulici, roztrhané džíny skútr

Boty známe tisíce let a jak šel čas, měnily se a přizpůsobovaly, aby odpovídaly aktuálnímu životnímu stylu. Později se začaly upravovat dle jednotlivých profesí. I proto v dnešním seznamu základních střihů nízkých dámských kozaček najdete názvy, které se vztahují k profesím nebo k jiným činnostem. Pokud byste tedy uvažovali nad tím, zda biker boots opravdu nějak souvisí s ježděním, potom ano! Tento model je inspirován motorkáři. Ale nepředbíhejme. Vezmeme to pěkně popořádku. Začneme u nejnovějšího trendu.

Jodhpur boots

Na podzim 2019 by měly zaplavit prodejny s obuví. Jodhpur boots jsou kotníkové kozačky bez podpatku typické svými tenkými pásky okolo kotníku a nízkou tenkou podrážkou. Vypadají velmi elegantně, hodí se často jako náhrada otevřených lodiček, když už vám je počasí nechce dovolit. Pochází z dvacátých let minulého století, kdy je nosili hráči póla. Byly považovány za nezbytnou součást jezdeckého vybavení.


Cowboy boots

Americký tradiční styl bot je vyšší, čímž se odlišuje od zbylých představených modelů. Vyrábí se z hladké kůže, kterou zdobí okrasné stehování v kontrastní barvě. Vepředu bývají vykrojené do písmene V, což slouží k pohodlnějšímu obouvání a zouvání. Opravdu typické cowboy boots mají hranatou špičku a jejich střih je kopií obutí kovbojů. Dnes se běžně neprodávají, ale do módy se mohou vrátit velmi brzy. Stačí, že je třeba Ralph Lauren zařadí do své přehlídky a máme je tu v plné parádě.


Biker boots

Své pojmenování si vysloužily podle charakteristického obutí motorkářů. Bývají mohutné, s pořádkou podrážkou, která je činí vhodnými adepty i do rozbředlého sněhu nebo horšího terénu. Někdy se šněrují, jindy zapínají na zip. Ozdobou bývají výrazné punkové cvoky. Nebojte se je zařadit i do svého botníku – k roztrhaným džínám a koženému křiváku byste lepší obuv jen těžko hledali.

Přečtěte si také 5 způsobů, jak obout biker boots


Chelsea boots

Střih chelsea se nechal inspirovat jodhpur boots a poznáte ho velmi snadno podle všitých přiznaných gum z obou stran kotníku. Bývají ušité z hladké kůže, ale najdete je i v gumovém provedení. Gumy pomáhají lepšímu obouvání, bota je ale nad kotníkem relativně široká. Nehodí se tedy pro majitelky hodně úzkých nohou a štíhlých lýtek, které by mohly v chelsea boots tak trochu plavat. Dokonale vypadají s ohrnutými širšími džíny, ale díky své univerzálnosti je ženy unosí k jakýmkoli kalhotám.

Přečtěte si také Základy šatníku: 6. díl – boty

Zdroj fotografií: pinterest.com

Leave a Reply