CO JE MÓDNÍ UPCYCLING?

Vědět, co je recyklace, nestačí! Termín upcycling se používá čím dál, tím víc také v módním odvětví. Co přesně si pod anglickým výrazem překládaným jako upcyklace představit?

upcyklace v módě.jpg

Více než jen recyklace

Pojem recyklace je dnes v naší společnosti již znám naprosté většině. Jedná se zjednodušeně o proces přeměny jednoho materiálu na materiál nový tak, aby se dal ještě použít. V módní branži to většinou znamená, že se starý obnošený textil zrecykluje a z něj se vyrobí nová vlákna například na obalové textilie. Upcycling se vydává důmyslnější cestou. V rámci jeho procesu není třeba původní produkt ničit či výrazně měnit. Smyslem je ho použít v celé své síle a dodat mu další přidanou hodnotu. Tedy posunout ho o úroveň výš, anglicky up. Od toho vychází i samotný název.

Výmysl nového milénia? Ale kde že.

Byť by nás to v době, která volá po udržitelnosti, mohlo táhnout k domněnce, že upcyklace je výmyslem posledních let, není tomu tak. Upcycling je také filosofický a umělecký směr, který se formoval již dříve. Svého času byla upcyklace podstatnou součástí moderního umění. Jejím typickým představitelem byl Marcel Duchamp. Jedním z jeho nejproslulejších uměleckých projektů bylo vystavení pánské záchodové mušle jako fontány. Teď ale zpět k té módě.

Z košile sukně

V módě upcycling slouží často jako forma, jak původem jeden kus oblečení znovu obléknout v jiné formě. Běžným příkladem jsou pánské košile, které se dají snadno přešít a upravit do podob dámských šatů, halenek i sukní. Takový upcycling zvládnete doma v obýváku, jsou však firmy, které se jím zabývají na vyšší úrovni a jejich práce už vyžaduje trochu zkušeností, cviku, kreativity a technologií. Tento přístup k oblečení není cizí ani některých velkým oděvním obchodům. Upcyklovanou kolekci do svého sortimentu zařadil třeba internetový Asos nebo značka Reformation.

Pod upcyklací si můžete představit jakýkoli oděv, na němž je patrné, že původně byl něčím jiným. Mohou to být návrhářské šaty z rukávů košil nebo z rozdílných druhů denimu. Upcycling se dá s trochou nadsázky často označit také jako patchwork. Jeho tvůrci totiž skládají dohromady více kusů oděvu, aby vznikl jeden výsledný.

módníupcycling.jpeg

Zdroj fotografií: dailymail.co.uk