CO JE TO PŘESNĚ TA BETTER COTTON INITIATIVE?

Světové módní značky se chvástají bavlnou, která dodržuje BCI pravidla. Co vlastně iniciativa bojující za lepší bavlnu znamená? Kdo za ní stojí a jaký je její cíl?

Better Cotton Initiative je sdružení zaměřené na zlepšení udržitelnosti získávání bavlny založené již před deseti lety a současně největší svého druhu na světě. Cílem neziskové organizace je zlepšit podmínky pro pěstitele bavlny, pro životní prostředí i pro samotný módní průmysl. Pokrývá tak jak ekonomickou stránku, tak ekologickou a sociální v jednom. Jednou ze součástí je zmenšení dopadu pěstování bavlny na životní prostředí, zlepšení životních podmínek jejích pěstitelů a také posílení ekonomické situace v oblastech, které jsou na pěstování a exportu bavlny závislé.

Zatím (jen) jedna pětina

Součástí BCI byly dle posledních dat z roku 2018 dva miliony pěstitelů, přičemž jejich výroba bavlny pokrývá 19 procent celkového množství vyprodukované bavlny na světě. Nejvíce farmářů pochází z Jižní Afriky. Pod iniciativu za lepší bavlnu se oficiálně podepsala celá řada módních společností včetně skupiny Inditex (Zara, Bershka), Zalando, Marks & Spencer, H&M, Tesco, Esprit, Decathlon, Next, Nike, United Colors of Benetton, Tommy Hilfiger, Adidas, Hugo Boss, Asos, Lindex, C&A, Ralph Lauren, IKEA, Takko, Burberry, Gap, Ted Baker a mnoho dalších.

Jak to dělat lépe

Způsob, jakým může Better Cotton Initiative dosáhnout svých cílů, je soustavný a propracovaný systém edukace jejích pěstitelů. V rámci kurzů je učí, jak efektivněji využívat vodu, jak minimalizovat škodlivé látky během svých výrobních procesů a inspiruje je k omezení chemických hnojiv. Někteří farmáři přichází s úctyhodným výsledkem, kterým je až 40% redukce spotřebované vody.

Až se (jistě zanedlouho) přidá další známá značka k Better Cotton Initiative, už budete přesně vědět, co to znamená. Bude používat certifikovanou bavlnu získávanou udržitelným způsobem. Tedy s ohledem na její pěstitele, životní prostředí, s omezením chemických látek a s redukcí spotřebované vody.

Zdroj fotografií: bettercotton.org

Leave a Reply