DEBATA BEZ VÍTĚZE: JE LEPŠÍ SKUTEČNÁ NEBO UMĚLÁ KOŽEŠINA?

Módní a ekologičtí příznivci vedou tuto debatu už téměř deset let. Do jejich bojů, které nenacházejí vítěze ani poražené, se před pár lety přidali ještě lidé vyznávající pomalou módu. Dá se vůbec najít pravda? Je opravdu skutečná kožešina důvodem, proč umírají zvířata? A je její umělá náhražka doopravdy ekologickou variantou, která tu pravou dokáže plnohodnotně zastoupit?

Pravá kožešina v nejlepším i nejhorším světle

Kožešina je jedním z přírodních divů. Reguluje teplotu, má samočistící schopnost, dlouhou životnost a je příjemná i pro citlivou pokožku. Mezi nejčastěji používané druhy patří jehněčí, hovězí a ovčí kožešiny.

Například počet ovcí na světě je Organizací pro výživu a zemědělství odhadován na 1,8 miliardy. Největší stáda ovcí na světě se pak nacházejí na Novém Zélandu a v Austrálii. Ovce však nemusí umírat jen kvůli své kůži – milióny ročně vzniklých kožešin jsou přirozeným vedlejším produktem získávání masa. Většina kůží se však nezpracuje na kožešiny, nýbrž směřuje do koženého průmyslu. Jen vybrané surové kůže jsou vhodné k výrobě vysoce kvalitních produktů z jehněčí kožešiny. Pravá kožešina vždy působí teple, je antialergická a pyšní se dlouhou životností. Ocitá se ale v nelehké situaci, jelikož společnost ji většinově odmítá jako neetickou a některá světová města dokonce kompletně zakazují její prodej. Nehledě na to, zda pochází ze zvířat na maso nebo ze zvířat, které jsou za účelem získávání kožešiny chována přímo.

Umělá kožešina z obou úhlů pohledu

Umělá kožešina samozřejmě zdaleka nedosahuje takových pořizovacích cen, seženete ji za naprostý zlomek ceny kožešiny přírodní. Na druhou stranu vám není schopná nabídnout ty benefity, které byste získali při nošení pravé kožešiny. Aby bylo docíleno co nejvěrnějšího vzhledu, používá se mnoho chemických látek, které však s udržitelným přístup k módě a životu nemají nic společného. Umělé kožešiny se vyrábí z akrylu. Jedná se o syntetický materiál, který pochází z neobnovitelných zdrojů. Také se následně na skládce podstatně déle rozkládá než kožešina přírodní.

Tak… která?

Z pohledu menší zátěže pro planetu, boduje přírodní kožešina. Jejím největším nepřítelem (kromě legislativních omezení) je však etika. Existuje spousta lidí, kteří by jednoduše nedokázali obléknout kousek oděvu nebo si interiér vyzdobit doplňkem, který byl dříve kůží zvířete. Proti tomu není protiargument.

Alternativa nošení přírodní kůže však vždy nemusí znamenat její nahrazení za syntetickou. Mnoho světových značek, které se staly součástí fur-free komunity postupuje jinak. Většinou nedochází k zapojení umělých kožešin do kolekcí, spíše módní domy kožešiny vyřadí úplně.

Čekáte finální verdikt? Ani my vám ho však nedáme. Záleží totiž jen na vás, zda volíte k přírodě ohleduplný produkt pravé kožešiny, u kterého si ale musíte pečlivě nastudovat, že pochází ze zvířat chovaných za jiným účelem, než je jejich kůže. Nebo produkt zpracovávaný na bázi ropy, který představuje pro planetu velkou zátěž, ale nemusíte se trápit absolutně žádným morálním a etickým hlediskem.

Zdroj fotografií: pinterest.com

Leave a Reply