ECONYL JAKO NOVÁ GENERACE MEZI UDRŽITELNÝMI MATERIÁLY

Celý módní svět v poslední době čím dál intenzivněji řeší otázku: Jak nahradit běžně používané materiály šetrnějšími a udržitelnějšími? Mnoho takových jsme pro vás již prezentovali, nyní však přinášíme informace o plně regenerovaném původním materiálu, a to nylonu. Přečtěte si vše co o tomto materiálu, econylu, musíte vědět.

Econyl je inovativní 100% recyklovaný materiál, ze kterého se tvoří hlavně sportovní, plavecké a surfařské oblečení.

Co je vlastně Econyl a jak vznikl?

Jde o druh materiálu, formu nylonu, který je vyroben výhradně z odpadních materiálů při výrobě, z produktů, které jsou již vyřazeny, ale také z rybářských sítí, koberců a jiných pevných textilií. Původní produkty sloužící k výrobě Econylu jsou tvořeny za pomoci derivátů ropy. Procesem a samotným vznikem materiálu Econylu se však stávají jakousi zelenou alternativou pro jejich šetrnou obnovu. Jako jeden z prvních, podobně udržitelných materiálů, je vyroben ze 100% regenerované nylonové příze, která vzniká z průmyslových odpadů. (Ty by jinak po skončení své životnosti putovaly skládky a dál by zatěžovaly naši planetu.)

Regenerace probíhá komplexem několika chemicko-fyzikálních procesů včetně depolymerace, štěpení složek a znovu generování polyamidu. Na světlo světa tak přichází prvotřídní polyamidová tkanina se všemi vlastnostmi klasického polyamidu, nylonu.

Econyl se vyrábí z rybářských sítí

Na trh Econyl vstoupil díky firmě Aquafil, která si dala v roce 2008 po vzniku specializované divize na energetiku a recyklaci jasný cíl. Ten nejlépe vystihují slova generálního ředitele Giulia Bonazziniho: „Buď se staneme udržitelnými, nebo budeme muset ukončit podnikání“. A o tom, že to myslel opravdu vážně, přesvědčil svět v roce 2011, kdy na trh vešel právě Econyl.

Při jaké výrobě se používá?

Móda a interiéry. To jsou hlavní dva směry, ve kterých je Econyl hojně využíván. Navíc je tento materiál prakticky “nesmrtelný”. Obnovovat jej lze znovu a znovu. A tak jednoduše, šetrně a rychle mohou vzniknout nové a nové RE-kolekce.

Které značky už nyní Econyl při výrobě využívají?

V posledním roce nás o tom přesvědčily mnohé světové značky. Módní a designová média nám všem v uplynulém roce představila tiskové zprávy jako:

Nová kolekce Prada Re-Nylon, vyrobená z regenerované příze ECONYL®.

Nová kolekce Prada Re-Nylon

Burberry představuje novou kolekci vyrobenou z nylonu s udržitelným využitím ECONYL®

Burberry nová kolekce RE-nylon

Prada Re-Nylon představuje druhou epizodu „Co nosíme“.

Prada Re-Nylon

Ale i značky, kterými jsou například Adidas, H&M, La Perla, a mnoho dalších, začaly používat Econyl při výrobě oděvů, včetně plaveckého, spodního a sportovního oblečení.

Je důležité vědět že…

Econyl je jedinečný způsob, jak recyklovat a nahradit panenský nylon v oděvních produktech. Tradiční způsoby výroby nylonu šetrné k životnímu prostředí nejsou, to již víme. Běžný způsob výroby nylonu vyžaduje neskutečné množství vody a produkuje nemalé množství oxidu uhličitého. Dále je také důležité vědět, že nylon není biologicky rozložitelný a odhaduje se, že až 40 % umělého plastového odpadu v oceánech je právě nylon! Proto je Econyl velkým přínosem a pomocí pro udržitelnost nejen v módním průmyslu.

Zdroj fotografií: econyl.com

Leave a Reply