EXKURZE DO SVĚTA VÝROBY PŘÍZÍ A VLN

Nemusíte být zrovna profesionální pletařkou nebo držet denně v ruce háček, abyste se dokázala nadchnout pro kvalitní a designovou přízi. Každý z těch, kdo rádi obléknou třeba svetr, ocení přednosti kvalitních materiálů. Díky Krampolince můžete i vy, společně s námi, nahlédnout do výroby právě takových přízí a vln od firmy Ariadne.

Klubko Karneval od Ariadne, najdete na chemlonka.cz

Jak firma vznikla a jak jí léta změnila?

Kateřina Ramil, kterou spousta z vás zná, ať už jako Maminku blogerku roku 2018, nebo jako ženu a tvůrkyni úžasných háčkovaných návodů, nám umožnila podělit se s vámi o její zážitek z exkurze ve firmě Ariadne, která na svém eshopu chemlonka.cz nabízí nepřeberné množství přízí a vln mnoha typů a druhů. Jak vlastně tato firma a vůbec myšlenka jí založit vznikla?

„Firmu jsem založil pro svou ženu v roce 1992.“

uvádí sám zakladatel a majitel rodinné firmy Ariadne, pan Pěnkava.

Překvapivě nejde o velký korporát s několika výrobními halami na okraji velkého města, s reklamními dodávkami a firemními parkovišti. Naopak! Menší budova, ovšem plná velkých nápadů, velké motivace a velkých srdcí, která již dlouhá léta dodávají jedny z nejkvalitnějších výrobků svého zaměření na trh.

Od počátku výroby po prodejní klubko na pultech

„Musím přiznat, že jsem se těšila jako malá holka. Vyzbrojená foťákem jsem vyrazila do víru výrobny. Je to poprvé, kdy se mi poštěstilo být přímo u zdroje vzniku klubíčka. Ono, koupit si ten kulaťoučký zázrak v obchodě je jedna věc. Stát u stroje, který zažil mládí mé babičky a za tu spoustu let vyprodukoval neskutečné množství přadének, je věc druhá.“

přiznává Kateřina.

Jak sama zmiňuje, výroba každého jednoho klubíčka vyžaduje mnoho práce, času a úsilí. Každé klubko se totiž skládá z jiného počtu nitek, vyžaduje jinak utažené zákruty, které se musí vypočítat a vyzkoušet. Rovněž pro jednotlivé typy přízí je potřeba odlišné nastavení skacího stroje. Teprve po všech těchto procesech a zkouškách, se může výsledný výrobek vpustit do výroby.

Fotografie z exkurze ve výrobně Ariadne, Kateřina Ramil (krampolinka.cz)
Fotografie z exkurze ve výrobně Ariadne od Kateřiny Ramil (krampolinka.cz)

Vzácnost a originalita v nabídce

Počátek výroby v roce 1992 zaručuje nejen garanci kvality a zkušeností díky letitým provozním a výrobním zkušenostem, ale také druhy vln, které jinde jen tak nenajdete. Zmiňme například přírodní druhy přízí z hedvábí, bavlny, lnu a pravé vlny. A pozor! Ariadne je jedna z mála firem stále nabízejících předénka, díky kterým si obarvením namícháte a vytvoříte přízi barvy přesně té, po které toužíte. V moderních přadelnách najdete digitální stroje a stupnice, tady se jde ale cestou poctivé ruční práce, bystrého lidského oka a hlavně tradičním procesem. V téhle výrobně se totiž příze tvoří na prstencových skacích strojích, které jí ukládají na potáče (papírové dutinky) a prochází vodní parou. Po mnoha a mnoha dalších pečlivých procesech vznikne klubko příze, které může putovat k finálnímu zákazníkovi, kupujícímu.

Přepravník hotové příze, fotografie z exkurze ve výrobně Ariadne, od Kateřina Ramil

My jsme výrobci přízí tak napůl. Nemáme přádelnu. Mým snem je tady vedle výrobny vystavit novou halu právě s přádelnou, prádelnou a česárnou vlny. Rád bych vykupoval rouno z českých oveček a u nás z ní vyráběl českou vlnu v přadénkách.“

ukazuje Kateřině majitel Ariadne, pan Pěnkava, přilehlou zelenou louku při loučení.

A my samozřejmě věříme a doufáme, že se toto přání jednou vyplní. Protože vlna a příze mají velkou českou tradici a podmínky na mnoha místech u nás jsou optimální právě pro chov ovcí a tedy i samotnou výrobu vlny. Zároveň tímto děkujeme Krampolinka.cz, Kateřině Ramil, za možnost podílet se na exkurzi a informace předat vám, milým čtenářům.

Zdroj informací a fotografií: krampolinka.cz

Leave a Reply