GDAŇSK: PŘÍMOŘSKÉ MĚSTO, KTERÉ MÁ CO NABÍDNOUT

O tomto polském městě na severu slýcháme stále častěji a není divu, protože si zde každý přijde na své. Ať už preferujete klidnější dovolenou, objevujete památky, zajímáte se o historii nebo se chcete vykoupat u moře, Gdaňsk vám veškeré vaše požadavky splní.

Jak se tam dostat a kde bydlet

Dopravu si vyberte podle toho, co pro vás bude nejpohodlnější. Pokud chcete, aby výlet vyšel co nejlevněji, kupte si autobusové jízdenky. Cesta trvá přibližně 12-15 hodin v závislosti na trase. Přímý autobusový spoj jezdí z Prahy i Brna. Pokud zvolíte tuto možnost, určitě se vyplatí cestovat přes noc, kdy máte šanci, že bude cestovat méně lidí a vy si tak můžete udělat pohodlí.                       

Další možností dopravy je samozřejmě auto, což bude pravděpodobně i nejpraktičtější. Díky autu nezůstanete vázáni na hromadnou dopravu a zajedete tak i do okolí města, čehož také rozhodně nebudete litovat. Preferujete nejrychlejší způsob přepravy? Pohlídejte si přímou akční letenku z Vídně a ve finále vás ani nevyjde o moc dráž než cesta autem.

V Gdaňsku naleznete mnoho typů ubytování. Seženete pronájem moderních apartmánů či bytů za přijatelné ceny. Vybírat můžete i z řady hotelů, které nabízí wellness a bazén v ceně.

Co navštívit

Jako na každé jiné městské dovolené, určitě zavítejte do historického centra. Většina hotelů a apartmánů se nachází v jeho blízkosti. Udělejte si malou procházku a celé centrum projděte pěšky. Po cestě můžete spatřit mnoho krásných starobylých budov. Jedním z nejrušnějších míst je Ulica Długa, kde na vás ze všech stran dýchá historie. Kromě barevných domků zde narazíte i na slavnou fontánu Neptuna. Na jedné straně je ulice zakončena Zlatou bránou.

Rozhodně nevynechejte procházku u řeky Nowa Motława, podél které stojí podobně krásné domky. Na řece v pravidelných intervalech proplouvají vyhlídkové lodě. Pokud stojíte o dechberoucí výhled na město, nechte se vyvézt ruským kolem AmberSky nahoru.

Po pár dnech už jistě budete mít dost turistů a možná se vám zachce vyrazit někam do klidu přírody. Vydejte se třeba na pláž Brzezno, v létě si nezapomeňte plavky, jinak byste mohli přijít o osvěžení v Baltském moři. Pokud se Gdaňsk chystáte navštívit v jiném ročním období, zajeďte si na pláž i tak, naskytne se vám alespoň uklidňující pohled na moře.

Muzeum 2. světové války

Tak jako každé město, i Gdaňsk má své proslulé muzeum a to se zaměřením na Druhou světovou válku. Jestli vás alespoň trochu zajímá historie, určitě do muzea zavítejte. Celá expozice je velmi zajímavě zpracována do příběhů jednotlivců (ať už jednotlivých národů, států nebo i lidí). Muzeum má návštěvníkům co nejlépe nastínit obraz toho, jak vnímá Druhou světovou válku polské obyvatelstvo.

4 tipy na závěr

  1. Pokud si na dovolené chcete odpočinout od lidí, zkuste se toulat postranními uličkami. Jsou téměř prázdné, tiché a stejně krásné jako ty nejnavštěvovanější.
  2. Ať už se považujete za milovníky dobrodružství, nebo jen rádi stanujete, ubytování seženete i v kempu blízko moře a centra města zároveň.
  3. Pokud k dispozici nemáte vlastní auto, nebojte se využít městskou hromadnou dopravu. Ceny jsou přijatelné a v relativně krátkém čase se dostanete tam, kam potřebujete.
  4. Městečko Malbork, které se nachází pár desítek kilometrů od Gdaňsku také stojí za navštívení. Naplánujte si cestu tak, abyste se dostali i do Malborku a mohli vidět tamější zámek. V případě, že vás více láká příroda, vyrazte objevovat písečné duny v Łebě.
Adéla Džačovská

Leave a Reply