HAUTE COUTURE: CO ZNAMENÁ A KDO SMÍ OZNAČENÍ POUŽÍVAT?

Haute Couture se do mysli módních nadšenců zakódovalo jako označení pro ty nejluxusnější přehlídky. Pro modely z exkluzivních materiálů. Co přesně tento pojem znamená a kdo ho může užívat?

Codice DB: 2980305

Haute Couture, které vyslovujeme správně jako [ót kutýr], označuje módu šitou na míru s velkým důrazem na detailní ruční zpracování. Do češtiny bychom mohli termín přeložit jako vysoká móda nebo vysoká krejčovina. Pochází z Paříže, která stále zůstává jediným místem, kde se přehlídky vysoké krejčoviny odehrávají. Při výrobě HC oblečení jsou využívány jen ty nejluxusnější a nejkvalitnější materiály a vzhledem k ručnímu zpracování se jeden model vyrábí mezi sto až dvěma tisíci hodinami. Pojem Haute Couture může označovat módní salóny, samotné kolekce nebo také uzavřenou společnost žen, které ji nakupují.

Haute Couture není pro každého

Termín Haute Couture se skloňuje čím dál tím častěji, jeho podmínky používání jsou však velmi striktní. Tuto módu nemůže navrhovat a představovat každý. Za licenci na Haute Couture se platí a členové musí mít vlastní ateliér v Paříži. Žádný ze známých českých návrhářů tedy nenavrhuje Haute Couture v pravém slova smyslu. Ve Francii se totiž jedná o chráněnou známku, kterou uděluje na základě splnění podmínek francouzská syndikátní komora vysoké módy. Módní dům musí navrhovat a šít oblečení na míru a nabízet osobní zkoušky, v Paříži musí zaměstnávat tým větší než je dvacet lidí. Musí prezentovat dvě kolekce Haute Couture ročně.

Kdo je opravdu Haute Couture?

Federace čítá zhruba sto členů, mezi které patří například Alexander McQueen, Azzaro, Balenciaga, Balmain, Celine, Chanel, Chloé, Christian Dior, Elie Saab, Fendi Couture, Giambatista Valli, Giorgio Armani, Givenchy, Hermes, Jean Paul Gaultier, Kenzo, Lanvin, Louis Vuitton, Mugler, Miu Miu, Nina Ricci, Pierre Cardin, Rochas, Saint Laurent, Schiaparelli, Stella McCartney, Valentino, Versace nebo Vivienne Westwood.

Všimněte si, že převážná část jmen jsou francouzské módní domy, zahraniční členové se do Haute Couture dostanou jen zřídka. Povedlo se to ale třeba Stelle McCartney nebo Eliemu Saab.

Realita za pozlátkem

Byť se svět vysoké módy může zdát nádherným a přepychovým, módní domy na něm příliš finančně neprofitují. Jedná se spíše o znak exkluzivity značky. Módu z Haute Couture kolekcí nakupují zejména Rusové, Číňané a obyvatelé Středního východu. Celkem je po světe pouze 2 000 žen, které ji nakupují. Jde o nestárnoucí módu, která s přibývajícím časem na hodnotě netratí, ale získává.

Zdroj fotografií: vogue.com