HEDVÁBÍ – MATERIÁL S VYSOKÝM KOMFORTEM

Hedvábí je jeden z nadstandardních materiálů s vysokým komfortem a mnoha skvělými vlastnostmi. Pro většinu z nás se oděvní model vyrobený z hedvábí automaticky řadí mezi modely vyšší kvality. Víte však proč tomu tak je? Pojďme se s tímto oděvním materiálem seznámit.

close-up-fabric-satin-1092366

Jak vzniká hedvábí?

Pravé přírodní hedvábí získáváme ze zámotků bource morušového pěstovaného nejvíce v Číně, postupně se rozšiřujícího do dalších zemí. Z kladených vajíček na listy moruše se vylíhnou housenky, které vylučují ze žláz výměšek. Ten na vzduchu ztuhne a vytvoří tak prvotní vlákno. Pro získání těchto vláken se následně vzniklé kokony (zámotky vláken) máčí v teplé mýdlové vodě.

Vlákna hedvábí

Hedvábí je tvořeno z velmi dlouhých vláken. Délka je mnohdy počítána až do desítek metrů. Díky tomu se označují hedvábná vlákna za nekonečná nebo za vlákna nekonečných délek. Vzhledem k jeho délkám není nutné hedvábí zpevňovat zakrucováním. U hedvábí se naopak používá metoda vkladu malého ochranného zákrutu. Nejdůležitějším faktem u hedvábí je druh použitých vláken a jemnost hedvábí, kterými se teprve stanovuje kvalita a výsledná cena daného hedvábí.

hedvábí

Druhy používaných vláken

Nejcennější je bezpochyby čisté přírodní hedvábí. To se však před lety stalo velmi vzácným vzhledem k obtížnosti a náročnosti získávání těchto vláken. Opravdu pravé hedvábí se nejčastěji užívá při výrobě šatovek, košilovin, kravat a brokátů. Bohužel však díky vysoké ceně a nedostatku je dnes již nahrazováno nebo míseno s jemnými chemickými vlákny podobných vlastností. Nejvyšší užitek má tak dnes chemické hedvábí.

Jak vypadají hedvábná vlákna?

Přírodní hedvábí má rovná a hladká vlákna, barvou nažloutlá až hnědá. Díky moderním technologiím má i chemické hedvábí velmi podobné struktury vláken, proto se začalo nazývat hedvábím hladkým. Textilie vyrobené z hladkého hedvábí mají mnoho skvělých vlastností, kterými jsou kupříkladu navlhavost a hmotnost. Postrádají však objemnost, měkkost a příjemnost při doteku, jako je tomu u textilií vyrobených z přírodních vláken.

abstract-cloth-colors-365067

Kde se hedvábí uplatňuje?

Hedvábí jako surovina se uplatňuje hlavně při výrobě všech tkanin hedvábného charakteru, určených hlavně pro zhotovení dámských šatů, halenek, podšívek a mnoho jiných. Pleteniny z hladkého (tedy chemického) hedvábí mají také široké spektrum použití, například při výrobě dámského spodního prádla.

Jak se vylepšují vlastnosti hladkého hedvábí?

Hlavním a nejužívanějším druhem úpravy pro zlepšení vlastností chemického hedvábí je kadeření (obloučkování). Pomocí této úpravy vznikne tvarované hedvábí, které upraví nit na měkkou, porézní a velmi vzdušnou. Takto upravené hedvábí je pak hojně užito u pletenin k výrobě šatů, halenek, obleků, kostýmů a lehkých plášťů.

hedvábí.jpg

Závěrem však je nutno uznat a říci, že ať už jde o hedvábí čisté, pravé a přírodní či hedvábí chemické, jedná se o jeden z nejlepších a nejužívanějších materiálů v módním průmyslu. A to naprosto zaslouženě.

Zdroj fotografií: pexels.com , pinterest.com