HISTORIE MÓDY 20. STOLETÍ: 20. LÉTA PATŘILA (NEJEN) FITZGERALDOVÝM DÍVKÁM

Pod dvacátými léty se vám možná vybaví opulentní večírky plné štíhlých dívek v krátkých šatech s cigaretou v ruce a blonďatou parukou. Tak je vykreslil Francis Scott Fitzgerald ve svých knihách a posléze také moderní zpracování filmu Velký Gatsby. Díky za to. Díky jeho dílu jsou dvacátá léta nezaměnitelná. Měla však v sobě mnohem víc. Protože takovou módu, kterou známe od Fitzgeralda, si mohla dovolit jen ta nejvyšší třída.

Chlapecká postava a snížený pas

20. léta minulého století v módě nejlépe vykreslují příběhy autora ztracené generace Francise Scotta Fitzgeralda. Nutno však dodat, že jeho mladé dívky oddávající se hédonickému stylu života patřily k několika málo výjimkám, které si takový životní styl mohly dovolit. Jako vždy i tehdy, móda reflektovala společenskou vrstvu a my rádi vzpomínáme právě na tu nejvyšší, která nosila snížený pas a širokou sukni. V kurzu tenkrát byla chlapecká postava a nakrátko střižené vlasy.

Zárodky módního světa tak, jak ho známe dnes

V této době se datují počátky módních přehlídek, které zatím probíhaly v salónech tehdejších návrhářů a mezi pozvané patřil jen úzký okruh klientek. Paříž se stala městem módy a Angličan Charles Frederick Worth uspořádal úplně první módní přehlídku v historii. Mezi známé návrháře patřili Jeanne Lanvin, Paul Poiret nebo Madeleine Vionnet. Tito návrháři oblékali celebrity tehdejší doby, které zajišťovaly tu nejlepší reklamu. Avšak jimi to nekončilo. Ve dvacátých letech se položily základy i módním magazínům. V Americe vznikl mezi prvními Harper’s Bazaar a Vogue.

Sláva konfekci a přešívání

Pokud pro některý segment módního průmyslu, přinesla 20. léta bídu, bylo to Haute Couture. Ženy si často totiž byly vlastními šikovnými návrhářkami a švadlenami a koupené oblečení si přešívaly dle svého. Velkým obratům se těšily obchodní domy, kdy už tehdy existoval třeba známý Topshop. Každodenní móda žen 20. století se výrazně lišila od pohledu, který známe z filmů či knih mapující swingové večírky a mladé pobavené dívky. Byla strohá, postupně se zbavila veškerých příkras. Sloužila aktivním ženám, takže byla praktická a jednoduše elegantní současně. Typickým příkladem jsou krepové šaty s ruční výšivkou, které jsou sice zajímavé, ale vedle minišatů plných peří a korálků trochu zanikají.

Neutuchající zdroj inspirace

Pokud módu sledujete, pravděpodobně víte, že se návrháři do období swingových 20. let minulého století velmi rádi vracejí pro inspiraci. Není nezvyklé, že se na molech objeví kolekce, u nichž okamžitě rozpoznáme dominantní prvky této éry – snížený pas, dlouhé korály, šaty zakončené jedním peříčkovým volánem, kloboučky a krátké paruky. Dvacátá léta a móda jejich bohaté vyšší vrstvy má dodnes co nabídnout dnešnímu světu Haute Couture, který ji může beztrestně využívat a podávat za svůj um. Vždyť inspiraci se meze nekladou. A všechny trendy se jednou vrátí zpět.

Zdroj fotografií: deviantart.com, bookriot.com

Leave a Reply