HISTORIE MÓDY 20. STOLETÍ: V 90. LETECH VZNIKÁ NAŠE DNEŠNÍ UNIFORMA

Šik, ale tak nějak obyčejně. 90. léta nás zanesou do úplně jiné módní sféry, než u které jsme v prvním dílu začínali. Samozřejmě. Však mezitím uběhly desítky let. Módu už neovlivňuje ani ekonomika, ani válka, ani jazzové kluby. Vzhlíží se k topmodelkám, zpěvačkám a rozšiřuje se internet. Nosí se grunge styl plný potrhání, nápisů a punkových prvků a ke slovu se dostává móda, kterou nosíme dodnes – casual chic.

Grunge stylem to nezačíná ani nekončí

Grunge styl byl pro devadesátá léta minulého století tak výrazným stylem, že láká k tomu přiřadit si ho k devadesátkám za rovnítko a dál o nich v souvislosti s módou příliš nepřemýšlet. Na rozdíl od předchozích dekád jsou 90. léta hůře uchopitelná a z našeho pohledu méně dominantní. V ledasčem totiž korespondují s dnešní módou, kterou považujeme za běžnou, tedy se nám špatně definuje nebo nás vůbec nenapadne se ji snažit definovat. Grunge styl byl samozřejmě velmi pronikavým. Typické je pro něj proděravění, optické zašpinění, inspirace hudebním stylem metalu a punku. Vzorem pro tento styl oblékání byly kapely v čele s Nirvanou. Otrhané oblečení dokonce začaly navrhovat i módní domy, ale poptávka po něm nabrala klesající tendenci. Do popředí se během devadesátek začaly dostávat úplně jiné styly…

Sexy školačka

Ženy začaly toužit po projevení své ženskosti a po záplavě beztvarého grunge oblečení se chtěly zase oblékat do padnoucích šatů a sukní. Nosily vysoké jehlové podpatky, krátké sukně, zvířecí potisky a vzrostl zájem o metalické modely, flitry a dnes opět velmi populární slip dress. Právě devadesátky daly za vznik looku nestydaté školačky v kostkované minisukni se sklady, podkolenkách, krátkém svetříku a s malým batůžkem na zádech, které nechybí culíky nebo copánky a kruhové náušnice. Look zprofanovaly tehdejší filmy, dnes ho ale považujeme za více provokativní.

Tenisky, triko a mikina novým standardem

Do této doby looky postavené na naší dnešní každodenní uniformě neexistovaly. Bude to už téměř 30 let, co se do běžného šatníku dostaly džíny v kombinaci s bavlněným trikem, mikinou s kapucí a teniskami. Do ulic pronikla sportovní móda, ženy i muži oblékali tepláky i jinam než do tělocvičny. Na nohu obouvali Nike, Hitec nebo Adidas tenisky.

Jaké byly devadesátky, víte nejlépe sami

A to i pokud jste se teprve narodili nebo jste dokonce na světě ještě vůbec nebyli! Móda 90. let se v hojné míře vrací během několika posledních sezón zpět, takže ji ve své podstatě opět nosíme. Typické prvky? Látkové gumičky a rozcuchané drdoly, elasťáky, overaly, zvonové džíny, crop topy a chokery. Devadesátky byly zlatou érou Disney postaviček, které se na potisky batohů, triček, pyžam i šatů vrací po roce 2015 ve více než hojné míře.

Seriál o historii módy 20. století uzavíráme epizodou nepospolitou, rozmanitou a z našeho pohledu velmi přítomnou. 90. letům však vděčíme za mnohé, pro nás samozřejmé, součásti módy, které dnes a denně oblékáme. Díky, že už tolik let víme, jak skvěle vypadají tenisky k džínům a mikině a jak jim to spolu sluší v ulicích měst.

Zdroj fotografií: pinterest.com

Leave a Reply