O krok blíž šetrnosti a udržitelnosti a to díky inovativnímu oděvnímu materiálu, který se vyrábí z bakterií kvašených v kokosové vodě. Z materiálu, označovaném také alternativou kůže, tvoří pod značkou Malai slovenská designérka Zuzana Gombošová. O jaký materiál vlastně jde a jak se získává? V čem spočívají jeho výhody i nevýhody?
Materiál budoucnosti
Není to zas tak dávno, kdy svět módy a všichni jeho účastníci začali zkoumat jak šetřit přírodu i jiné zdroje, být šetrnější a případně získat zdroje zcela nové. A tak se zrodil nový materiál, jehož základní surovinou je průmyslový odpad vznikající při zpracovávání kokosových ořechů. Materiál bakteriální celulózy a rostlinných vláken objevila slovenská textilní návrhářka Zuzana Gombošová ve spolupráci s indickým produktových designérem Susmithem C. Suseelanem. Nyní společně dobývají svět ve sféře trvale udržitelných materiálů. S bakteriální celulózou přišla Zuzana do styku na londýnské univerzitě Central Saint Martin’s.
„Příroda je plná materiálů, které se dají skvěle využít, jen jsme si prostě zvykli na všudypřítomné plasty,“ vzkazuje Zuzana Gombošová.
Jak a z čeho vzniká?
Jde o čistě přírodní materiál vizuálně připomínající kůži. Vlastnostmi je ale dost odlišný. Hlavním problémem ve vývoji byla odolnost vůči oděru a hutnost materiálu. Po procesu sušení se stal tenčím a křehčím. Pokračovala tedy série pokusů, testů a formulací s dalšími rostlinnými vlákny. Základem se stala bakteriální celulóza – přírodní polymer vycházející z několika druhů bakterií. Díky pozdějšímu studiu mikrobiologie odcestovala Zuzana do Indie, provincie Kerala, v níž je významným průmyslovým směrem zpracování kokosu. V této oblasti s extrémním výskytem rostlinného odpadu se zrodil nápad využít odpad zralých kokosů, který již nemá další využití ani v potravinovém průmyslu. Velmi zjednodušeně se dá vznik materiálu popsat takto: symbióza využívá odpadní kokosovou vodu jako základní stavební kámen, ten pak nakrmí baterie a právě ony na samém konci produkují bakterio-celulózní vlákno.
Kde se Malai využívá už dnes?
V Kerale již nyní existuje místo, kde se materiál vyrábí, zpracovává a už i prodává. Příkladem výroby jsou kabelky, taštičky a podobné zboží. Zájem o něj už nyní projevili mnozí návrháři, brandy a projekty celého světa zakládající si na myšlence trvale udržitelné módy. A to i přesto, že se Malai teprve nedávno stal součástí světové sítě materiálových knihoven. Jedny z prvních designových produktů z tohoto materiálu najdete v pražském obchodě s trvale udržitelnou módou Czech labels & friends, ve spolupráci v českou značkou LEEDA, ale také v některých produktech značky PLAYBAG.
Jaká bude jeho budoucnost?
Vývoj a zkoumání neustále pokračuje. Oba badatelé zdaleka neskončili, naopak! Rádi by materiál zdokonalili. Větší možnost využití by pak mohl najít například v obuvnickém průmyslu a samotném oděvnictví. I barvení a úpravy probíhají starými indickými způsoby. Hlavním úmyslem Zuzany i Susmitha je do budoucna udržet zpracování a samotnou výrobu zcela v souladu se smyslem a principem udržitelnosti a šetrnosti. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se můžeme těšit na nový, dostupný, šetrný a vzhledově zajímavý oděvní materiál.