Svět se dočkal další inovace v oblasti oděvních a textilních materiálů. Tentokrát s vyšším cílem – nahradit kůže získávané ze skotu. A jak to dopadlo? Nahradí je jablka!
Jak je nám jistě známo z kauz okolo uhlíkových emisí, i příroda si někdy neví rady. Skot (ano i naše české krávy) se nemalou měrou podílí na znečišťování planety. Globální oteplování, skleníkové plyny a metan v ovzduší, to vše se musí podle mnohých změnit. Právě z těchto důvodů přišla v Itálii nová myšlenka. Albert Volcan, italský designér identifikoval souvislost mezi jablky a kůží a rovnou začal pracovat s myšlenkou, jak těchto souvislostí využít.
Kde se vzala jablečná kůže
Mnohaletými pokusy na domácích strojích (původně na těstoviny), prací se zbytkovými surovinami ze zpracování jablek a zjišťováním zcela nových faktů došel ke zdárnému cíli a nový veganský textilní materiál byl na světě. Velmi jednoduše a s nadsázkou řečeno: průmyslový odpad z jablek (30-40 % průmyslové výroby), voda, jablečná mouka a přírodní lepidlo na výrobu klasické kůže spojil dohromady a vznikl nový typ veganské kůže. Kůže z jablečného odpadu!
Během několika málo let a zdokonalování zpracování tak na trh vstoupil plnohodnotný produkt, který je jak eco-friendly, zero waste a veganský produkt, tak ekonomicky životaschopný a dostatečně silný na to, aby měl naději na světlé vyhlídky. Několik značek (jako například švýcarská design značka Happy Genie a americká modní značka Veerah Appeel) již z tohoto materiálu vyrábí celé kolekce, zajímavé a praktické kabelky, boty a jiné doplňky. Materiál je nejen ekologický, ale také vhodný pro denní užívání. Je dostatečně prodyšný, voděodolný, odolný vůči oděru a poškození a stálobarevný (je-li obarven).
Tento materiál vyrobený rozemletím zbytkového odpadu jablek, smícháním s textilními pojivy, buničinami a sušeným vzduchem na plátnech již schválila i organizace PETA, která je tímto novým materiálem bezpochyby nadšená.