JAK LETOŠNÍ VÁNOCE POJMOUT UDRŽITELNĚ?

Snaha chovat se k přírodě a planetě s větším respektem se postupně prolíná společností a dostává se i do ošemetných témat. Jedním z nich mohou být Vánoce, které si většina z nás chce nerušeně užít a nemyslet na to, jestli obal od nového přístroje uschovat pro reklamaci, hodit do koše nebo roztřídit na plast a papír. Chceme vám ale ukázat, že udržitelné Vánoce mohou znamenat i něco jiného.

christmas scrabbles bokeh photography

1, Balení dárků

Vynechte lesklé role papírů z obchodních center. Namísto toho v sobě probuďte kreativitu a dárky zabalte do jakéhokoli materiálu, který už máte doma. Mohou to být klidně černobílé noviny, pauzovací papír nebo zachované balicí papíry z předchozích dárků. Znovuvyužití starších materiálů je dnes trendy a rozhodně se za něj není třeba stydět. Vyzkoušet můžete také balení do starých kusů látek, které už nevyužijete. Namísto plastových mašliček jednobarevný papír můžete ozdobit jednoduchými kresbami, ten vzorovaný už není třeba zdobit vůbec.

2, Zdobení domova

Vánoční dekorace baví, o tom žádná. Pokud ale chcete jít vstříc přírodě, není třeba dokupovat nové ozdoby, vystačíte si bohatě s přírodními materiály jako jsou šišky nebo větvičky. Na stromečku budou vypadat skvěle skleněné ručně dělané ozdoby nebo ozdobičky ze dřeva.

3, Zážitky před věcmi

Nevíte, co pořídit kolegyni v práci nebo bratrovi svého partnera? Místo hrnečku zkuste poukaz na manikúru a místo sprchového gelu a vody po holení třeba poukaz na večeři. Pokud sami neradi hromadíte nechtěné dárky, nedělejte to ani na druhou stranu. Poukaz se při nejhorším dá někomu jinému a většinou se uplatní. Hrneček buď bude putovat pořád dál nebo zůstane stát zaprášený v koutě. Pokud máte v zaměstnání tradici, že si navzájem dáváte malé pozornosti, běžte na to šikovně a třeba vyrobte hezká vánoční přání nebo předejte mini balíček s cukrovím.

4, Second hand a homemade

Pokud je vám udržitelné smýšlení blízké, jistě vás už napadlo pořídit dárky v bazarech, second hand shopech nebo je vytvořit svépomocí. My jsme všemi deseti pro! V dobrém second handu pořídíte třeba kvalitní hedvábný šátek, který můžete sami pomalovat a renovovat. Přidat osobní pohled jde téměř do každého dárku. Co vlastnoručně malovaný svícen ze skleničky, mozaikou vykládané tácky pod pití nebo háčkované prostírání? Přiznáváme, prostírání za pár hodin nevytvoříte, ale pro malování na sklo nebo porcelán stačí koupit sadu barev a za dva tři večery máte hotovo.

5, Jsou drobnosti, které nepotřebujete

Jmenovky na stůl, barevné vánoční ubrousky, čepičky na skleničky, obaly na příbory a jistě vás napadne ještě celá řada dalších vánočních drobností, které sice často vypadají dobře, ale vůbec je nepotřebujete. Krásná a kouzelná vánoční výzdoba jde vytvořit i bez nich.

christmas ornaments on christmas tree