JAK SE NOSÍ BRETON TOP (UŽ 130 LET)

Možná ho nosíte a ani nemáte zdání, jak slavný je. Natož, jakou má za sebou historii! Breton top patří do šatníků mužů i žen už 130 let a to byl původně určen pro námořníky. Jak vznikl a kdo ho proslavil?

Tmavovlasá ženy v pruhovaném breton topu se slunečními brýlemi

Stopy v Normandii

Za vznikem nám velmi dobře známého pruhovaného trika v modro-bílém provedení stojí muž jménem Saint James, který přesně před 130 lety začal ve své továrně v Normandii vyrábět pruhované svetry pro námořníky. Vlákna byla tkána tak pevně, že se svetry staly nepromokavými a současně chránily námořníky před zimou a větrem na lodi. Tak se zrodil Breton top s přesně 21 bílými pruhy o šířce 20 mm a stejném počtu a šířce modrých pruhů. Na rukávech jich najdeme 14 nebo 15. Počet pruhů má údajně symbolizovat počet Napoleonových výher. V roce 1958 převzalo pruhovaný top francouzské námořnictvo za svou uniformu.

Původně uniforma, dnes univerzální kus šatníku

Způsob, jakým dnes známe a nosíme Breton top my, se liší. Na jeho proslavení se podílel Kurt Cobain, který ho nosil spolu s džínami a Converse teniskami. Nebo třeba Coco Chanel či Audrey Hepburn. I to je však historie. Aktuálně se v něm čas od času ukáže například Vévodkyně z Cambridge a před nedávnem i Vévodkyně ze Sussexu. Je oblíbenou uniformou topmodelek, které ho párují podobně jako kdysi Kurt Cobain.

Breton top se stal nepsanou uniformou maminek, které doprovázejí své děti do školy a také neodmyslitelnou součástí oblíbeného french chic. Ten správný by měl být pouze z bavlny bez přídavku polyesteru. Od značky Saint James stojí Breton top zhruba 1 800 korun.

Zdroj fotografií: pinterest.com

Leave a Reply