JAK SE OBLÉKAT VÍCE UDRŽITELNĚ?

Udržitelná móda většinou znamená správné materiály, fair trade a kvalitní zpracování. Alespoň takové výrobky jako udržitelné označujeme my. Nemusíte ale rovnou měnit šatník a nakupovat podobné oblečení. Stačí proměnit svůj přístup k módě za udržitelný.

jak se oblékat více udržitelně (2)

1, Rozumné nákupy

Než si nový kousek do šatníku koupíte, zamyslete se nad tím, s čím ho budete nosit a jak často. Někdy se říká, že byste neměli kupovat nic, co si vezmete méně než třicetkrát. Tímto procesem tak snadno projdou černé skinny, už hůře třeba semišové khaki kalhoty v paper bag střihu.

2, Vintage is the new trend

Pokud začnete více navštěvovat second-hand shopy, nejen že se nákupy stanou větším dobrodružstvím, můžete také často narazit na mnohem kvalitnější kusy ze starších kolekcí a za lepší cenu než v řetězcích.

3, Nadčasovost

O nadčasovosti už se toho namluvilo. Vlastně to znamená, že byste si měla nechat zajít chuť na žhavé módní výstřelky a při nákupech raději sáhnout po univerzálních barvách i střizích.

4, Nesezónní oblečení

Není třeba s každým novým ročním obdobím odměnit celý šatník a botník. Kalhoty, džíny, trika, košile, kardigany, mikiny, saka, šaty i sukně mohou být nositelné napříč více sezónami.

5, Darovat nebo prodat

Nenošené oblečení nevyhazujte. Ani do popelnice, ani do kontejnerů na textil. Kvalitnější kousky s vyšší pořizovací cenou zkuste prodat přes aplikace a webové stránky k tomu určené. Vrátí se vám část peněz zpět a můžete si být jistá, že vámi odložené oblečení si ještě někdo užije. Textil, který by vám vydělal možná tak pár korun, raději zkuste darovat charitě nebo ženským domovům.

6, Správná péče

Pokud se má triko prát na 30 stupňů, přestaňte ho prát na čtyřicet. Pokud má na přední straně potisk, perte ho naruby, stejně jako džíny. Oblečení tak budete více šetřit a déle vydrží. Ať už stálo tisícovku nebo stovku.

7, Opravit, ne vyhodit

Zní to tak samozřejmě, viďte? Ale možná kdybychom začali spravovat děravé ponožky, nemuseli bychom si každou zimu přikupovat dvě nová balení. Jsou však problémy, které většina z nás svépomocí neopraví. Najděte si spolehlivou švadlenu a s důvěrou jí svěřte vše, co potřebujete opravit. Oblečení tak dáte ještě jednu šanci.

8, Upřednostněte kvalitu

Kvalita nemusí vždy znamenat vyšší cenu a kvalitní oblečení můžete najít v Zaře, H&M i Mangu. Nepodléhejte předsudkům. Nejlépe funguje vlastní instinkt a trochu běžného rozumu. Pokud triko puckovatí už na věšáku, kvalitní opravdu nebude. Pokud se vám ale zdá látka pevná a švy rovné, možná držíte v rukou kus, který byl opravdu ušit kvalitně.

9, Informace první

Pokud se snažíte oblékat více udržitelně, snažte se o tom co nejvíce načíst. Zjistěte si, které obchody eko módu slibují a jaké s nimi mají jiní zákazníci zkušenosti.

O SLOW FASHION A O UDRŽITELNOSTI SI PŘEČTETE TAKÉ U NÁS

10, By yourself

Máte trochu šikovné ruce? Proč si tedy některé kousky do šatníku nevyrobíte sami? Při večerech u televize si můžete uplést čepici, svetr nebo šálu nebo uháčkovat letní top i kabelku. A pokud umíte na stroji, tak víc asi ani není třeba dodávat, že?

Zdroj fotografií: remake.com