JAK V LÉTĚ CHRÁNIT DĚTI PŘED SLUNCEM?

Léto a prázdniny jsou tady. Všichni jsme se na ně těšili, ale děti především. Nezapomínejme však na úskalí přicházející v horkých slunečných dnech, jako jsou úpal, spáleniny, bolesti hlavy nebo dehydratace. Jak na to, aby naše ratolesti prožily léto v klidu a bez těchto problémů? Máme pro vás pár tipů.

baby-child-clapping-1204060.jpg

Jak uchránit kůži?

Snad nejdůležitější je správně chránit kůži. Všichni víme, že péče o kůži, a to především v letních slunných dnech, je nejúčinnější prevence v ochraně proti její rakovině a jiným kožním onemocněním. Důležité je pečovat o ní už od nejnižšího věku. V podstatě se lze řídit pravidlem: čím mladší dítě, tím vyšší UV faktor v tělovém opalovacím mléku, krému, oleji či spreji. Díky velkému výběru opalovacích přípravků si každý vybere. U dětí jsou nejvíce doporučovány hutné, těžké a hlavně voděodolné krémy, které na kůži vydrží nejdéle. Nejvyšší ochrany a účinků docílíme mazáním celého těla hned od rána, před vypravením se z domova. Mnohdy se setkáváme s tím, že rodiče mažou děti až když se vypravují někam na vycházku, výlet či na koupaliště. Nezapomínejme však, že sluníčko svítící na zahradě je úplně stejné jako to mimo domov. Děti je třeba mazat opravdu pravidelně a pečlivě.

carefree-child-enjoyment-220455

Ochrana hlavy před přímým zářením

Nejhorší variantou přehřátí dětí je situace, kdy svítí slunce přímo na holou hlavičku. Proto je třeba mít na hlavě stále pokrývku. V dnešní době máme až neuvěřitelný výběr a každý si najde to své. Některé děti nesnesou to a některé zas tamto. Nevadí, vybírat můžeme z kšiltovek, klobouků, šátků, čepiček, slamáků a dalších variant. Navíc si můžeme vybrat také ten nejvhodnější materiál. U menších dětí a miminek sáhneme po variantě vysokého procenta bavlny nebo lnu, u dětí větších pak třeba po jeanových kloboučcích nebo kšiltovkách se síťkami, které zajišťují příjemné větrání. Obecně je známo, že hlavičky se potí, ale je třeba myslet na to, že na přímém slunci je lépe lehce zpocená pokožka, než přehřátá pokožka hlavy. 

baby-boys-childhood-160946.jpg

Delší koupání a opalování pokožky na hladině

Nejrychleji se spálí ramena, hrudník, záda a holení kosti (lýtka). Mnohdy, hlavně u dětí s velmi suchou kůží, která vsaje krémy rychleji, mazání nepomůže dlouhodobě. Ale díky novodobým vymoženostem je po problému. Na trhu dnes nalezneme mimo klasických plavek také koupací trika, šortky nebo rovnou overaly s různou délkou rukávů a nohaviček přesně podle potřeb našich nejmenších. Nejvíce tyto novinky oceníme na dovolených, kde slunce pálí přece jen trochu více než u nás ve střední Evropě.

beach-coast-dad-38302.jpg

Plážové řádění nebo relax na zahradě

Ve správné výbavě pro dovolenou s dětmi by každopádně neměl chybět slunečník nebo rovnou plážový stan. Na zahradě při každodenních hrátkách máme více možností. Příkladem jsou plastové či dřevěné domečky, stany, pergoly nebo jinak vytvořené stinné místo. Mysleme na to, že je potřeba se někde zchladit. Ačkoli pocitově necítíme velký teplotní rozdíl, naše kůže je daleko vnímavější. Ve chvíli, kdy je schovaná ve stínu, si odpočine a vychladne.

blue-child-garden-17604.jpg

A to nejdůležitější nakonec

Vše, co jste doteď přečetli, je nesmírně důležité a zabrání mnoha potížím, jako jsou úpaly, přehřátí, spáleniny, nevolnosti a tak podobně. Nejdůležitější v letních měsících je však pitný režim, hlavně pak u dětí. I když děti většinou s potížemi vypijí litr za den, je důležitý neustálý přísun tekutin. Mějme vždy po ruce lahev pro svlažení. Každý decilitr se počítá! A když podáváme tekutiny postupně, splníme doporučené denní množství a nemusíme nutit najednou větší množství, což mnoha dětem působí velkou obtíž. Nejlepší je pití neslazené čerstvé vody bez bublin.