JAK VYBRAT SPRÁVNOU BARVU DO KOUPELNY?

Koupelna je od pradávna symbolem čistoty a relaxace. Proto se koupelny v minulosti barevně motivovaly, stejně jako prádelny, do bílé barvy. Dnes už jsou možnosti a trendy mnohem rozvinutější, a proto můžeme experimentovat.

Relax, nebo akce?

Stále se objevuje tendence vybírat barvy evokující čistotu a vodu, tedy bílá, modrá, pastelově zelená a další.

Do koupelen jsou vhodné tlumené odstíny s výraznými kontrastními prvky. Použijte jako základ bílou nebo krémovou barvu. Do bílých prostor se hodí také mozaika nebo vzor, ideálně na podlahové dlažbě. Vzory jsou tím nejlepším, co můžete udělat pro velkou koupelnu. V případě velké koupelny si můžete dovolit i tmavší stěny a podlahy. Důrazně se nedoporučuje takto vybavovat malé místnosti, protože tmavá podlaha, byť v kontrastu se světlou stěnou, zvýrazňuje stísněnost prostoru.

Při volbě barev se orientujte podle toho, zda v koupelně hlavně relaxujete a dáváte si dlouhé lázně, nebo slouží jen k rychlému umytí. V prvním případě použijte uklidňující barvy, jako je například modrá, zelená a bílá, v druhém případě můžete sáhnout po oranžové nebo fialové.

Dominantní barva by měla být co nejsvětlejší, protože zvětšuje prostor a dodává mu světlo. Většina českých koupelen je stísněná, proto světlo potřebujeme. Zejména pokud máme v koupelně okno, měli bychom jeho vliv posílit světlou barvou.

Aby vám koupelna neuškodila

Podívejme se detailně na vliv barev a barevnou psychologii. Které barvy byste měli volit primárně?

Modrá uklidňuje a relaxuje, symbolizuje vodu a čistotu. Pro koupelnu bývá často první volba. Pozor na pastelové odstíny, ve větším množství jsou nepříjemné. Je super jako doplňková barva k bílé. Ideální barva, pokud v koupelně relaxujete a dáváte si dlouhé koupele.

Zelená uklidňuje, do koupelny se hodí, hlavně v kombinaci s bílou barvou a s rostlinami. Je mnohem živější, než modrá barva.

Fialová je univerzální barva, ani teplá, ani studená. Nemá specifické vlastnosti, je elegantní, do koupelny se proto hodí. Je skvělá jako doplňková barva k bílé, například v podobě koupelnových skříněk a ručníků.

Oranžová barva je vhodná do místností, kde to žije, například posilovny. V koupelnách se používá celkem běžně i jako dominantní barva. Je živá, hřejivá a přesto nenásilná. Je vhodná do koupelen bez oken.

Na následující barvy si dejte pozor. Nejsou vyloženě nevhodné pro koupelnu, ale při její aplikaci myslete i na okolnosti.

Červená je energická barva povzbuzující vášeň, je tedy dobrá do různých místností, kde spolu lidi debatují a akčně pracují. V koupelně zase tolik nevadí, protože se v ní člověk zdržuje málo a zejména když je tma. Ráno může navnadit, nakopnout, ale rozvášňuje i negativní nálady, tudíž pokud se neprobudíme v dobré náladě, náš vztek jen posílí. Pokud je barva tlumená, třeba díky tlumenému světlu, působí elegantně.

Žlutá je barvou radosti a štěstí, nicméně je prokázáno, že pokud se lidé dlouho vyskytují v místnostech, které jsou dominantně žluté, propadají úzkosti. V malých koupelnách může být trochu protivná, proto ji volte buď do větších prostor, nebo v jemných tónech jako doplňkovou barvu k bílé.

Leave a Reply