JAK ZAČLENIT MOZAIKU DO VAŠEHO DOMOVA?

Zdi, parapety, stoly, židle, vázy, talíře i rámy zrcadel a obrazů – mozaika dokáže velmi efektně pokrýt téměř jakékoli místo v interiéru i exteriéru. Také jste se zamilovali do její exkluzivity a nápaditosti?

mozaika v interiéru (4)

Tradiční koupelnové obklady

Mozaika v koupelně není vůbec ničím novým. Zato ji však můžete dát nový rozměr. Pokud plánujete přestavbu koupelny nebo svůj domov právě vytváříte, zamyslete se nad mozaikovým obkladem. Nejedná se o žádný módní výstřelek, mozaika je, co se trendů týče, držák, který bude in ještě velmi dlouho. Pokud na vás koupelna celá obložená mozaikou působí trochu moc divoce či barevně, zvolte třeba decentní obložení umyvadla nebo vany, zatímco podél ostatních stěn koupelny bude běžný dlaždicový obklad neutrálního tónu.

2015FD11_1137_409.dng

Kuchyně v mozaice

Místo, kde už mozaiku nepotkáme tak často, je kuchyně. I sem parádně zapadne. Pokud máte kuchyňskou linku a skříňky v neutrální barvě jako je smetanová nebo hnědá jakékoli intenzity, krok vedle neuděláte s mozaikou v zemitých tónech. Tak, či onak by vždy měla mozaika s linkou kontrastovat. Pokud je vaše kuchyně bílá či černá, máte na výběr stovky odstínů a jejich vzájemných variant.

kuchyně mozaika

Obložení krbu

Díky mozaikovému obložení krbu dostaneme barevné lesklé čtverečky plné pozitivní energie i do obýváku, hal nebo jídelen. Byť je úkolem mozaiky vyniknout, neměla by být pěstí na oko. Nechte ji, ať barevně volně navazuje na odstín krbu, zdi nebo celkové barevné ladění dané místnosti.

krb mozaika

Tácy, misky, vázy a talíře

Nejjednodušší cestou, jak svůj domov místy zkrášlit barevnou mozaikou, je pořídit si mozaikový talířek, tácek, misku, květináč nebo vázu. Takové prvky v jedné místnosti stačí dva až tři. Není dobré kombinovat více druhů a barev mozaiky dohromady. Dejte raději přednost stejnému stylu na více předmětech. Mozaikou vykládané mističky poslouží skvěle na odkládání šperků nebo klíčů. Na talíře můžete naskládat ovoce a o váze snad netřeba psát. Mozaikové nádobí ale není úplně vhodné ke každodennímu používání a mytí, pokud k tomu není výrobcem přímo určeno.

mozaika interiér exteriér (2)

Zahradní sezení

Orosená sklenice s ovocnou limonádou a napínavý letní román nejlépe vyniknou na zahradním stolečku. Pokud si v interiéru držíte neutrální tóny, právě u venkovního stolu se židlemi si můžete dovolit, aby hrál barvami mozaiky. Co kombinace žluté, oranžové a červené? Nebo raději tyrkysovou s bílou a námořnickou modří?

mozaika interiér exteriér (1)

Zrcadlové rámy

Podobně jako tácky, vázy a misky, i zrcadlové rámy mají schopnost pozvednout vzhled pokoje na vyšší úroveň a přitom se nejedná o žádný velký a předražený zásah. Najít si vhodně zbarvenou mozaiku na zrcadlovém rámu bude asi úplně nejsnazší, protože výběr takových zrcadel je široký. Nemusíte se držet tradičních kostiček, rámy (stejně jako jiné předměty) může zdobit mozaika květin, lístků, cihliček nebo jakýchkoli abstraktních geometrických tvarů.

mozaika interiér exteriér (3)

Zdroje fotek: housephotos.com ; pinterest.com