JAKÉ TRENDY PŘINESLA DIVOKÁ 70. LÉTA?

Zvonové džínové kalhoty, barevnost, vzory, minisukně, unisex hippie kousky a platformy. Tak tyhle základní módní kousky byly těmi hlavními v 70. letech. Pojďme se na ně ale podívat podrobněji.

70. léta.jpg 3

Pozvolný přechod z 60. let

Začátek 70. let byl, co se stylu a základních prvků módních kousků týče, lehce navazující na 60. léta. Přetrvaly kalhoty od kolene rozšířených nohavic (zvonové kalhoty) převážně z jeans materiálů, sukně a šaty střihu mini. A to samozřejmě jako reakce na propuklou sexuální revoluci. Hlavním motivem v období květinové dezény, celkově barevnost materiálů a přednost dostávaly přírodní oděvní materiály.

První polovina 70. let

V první polovině dostal zelenou také styl sukní rozšířeného (A) střihu s délkou do poloviny lýtek a také šaty rovného nevypasovaného (bez záševků v pase a prsou) střihu s délkou zhruba po kotníky. Na popularitě díky rovným střihům nezvýrazňujícím postavu získaly také rozparky. Největší novinkou se však staly hot pants kalhoty, tedy kalhoty velmi úzkého střihu nohavic, které se okamžitě těšily oblibě.

Hledání stylu

V 70. letech se vystřídal opravdu velký zástup nových trendů nebo alespoň pokusů o ně. Za zmínku jistě stojí také vysoko posazené pasy jak u kalhot, tak i sukní, také těsné topy většinou z lurexových oděvních materiálů a pajetkové topy. Vrátil se trend luxusnějších oděvních materiálu, jako je například samet či satén. Své místo žádaných novinek získaly také nabírané sukně, extrémně květinové motivy a výšivky na přírodních typech látek. Doplňky byly stále viditelnější. Pestré velké korále na krku či na ruce, klipsové náušnice, nejčastěji z plastu. Dalšími oblíbenými doplňky pak byly živé květiny a spousta variací ozdob z kůže.

70. léta.jpg 2

Pozdní 70. léta ,,disco look”

Ke konci tohoto období byla móda silně ovlivněna disco stylem. Čím barevnější, blyštivější, neonovější, tím lepší módní kousek. Největším trendem se staly overaly (jak u žen tak i mužů) nejčastěji úzkých střihových variací, opět s rozšířenými nohavicemi, zapínané zipem. Styl v módě byl tehdy velmi ovlivněn moderní hudbou a tancem. Sázkou na jistotu byly sukně s hodně viditelnými rozparky (různě umístěnými ve střihu), topy s třásněmi a další luxusnější oděvní materiál – hedvábí. Z něj se vyráběly především lehké volné topy. V obuvi přetrvala platforma, pomalu se však směřovalo také k vysokým podpatkům, volné vzdušné patě, uzavřené špičce a jako pohodlný vycházkový model sloužily boty s páskami upnutými okolo kotníku.

Odraz ekonomické situace v módě

Jako reakce (hlavně tedy mladé) populace na nepříliš optimistickou ekonomickou situaci vnikl ke konci 70. let také nový styl, punk. Jeho prvky jsou v oblibě dodnes. Mezi ty nejvýznamnější řadíme trhané a jinak deformované jeany, kožené bundy s kovovými komponenty, roztrhaná trika a hlavně zkrácené délky všech střihů. Kalhoty v délce po kotníky (aby zvýraznily masivní obuv), trika pro odhalenější výšku pasových kalhot, ale také kůži břicha, bundičky taktéž střihové délky do boku či rovnou do pasu. Punk jako styl vznikající tehdy v Londýně přinesla Vivienne Westwood a Malcom McLaren.

Sedmdesátky byly zkrátka velká divočina. Proto pozor při módních vlnách návratu retra. Ne každý minulý trend se stane trendem i dnes.

70. léta

Zdroj fotek: pinterest.com