Jeden z největších módních řetězců vydal na webových stránkách vlastní přehled 18 používaných materiálů. Ty nejdůležitější vám představíme. Běžné neekologické materiály představuje v souvislosti s jejich udržitelnějšími variantami. Předsevzetí společnosti H&M i tak zní jasně – do roku 2030 chce využívat pouze materiály recyklované nebo získané z přírodních zdrojů.

Bavlna
Bavlna patří mezi přírodní materiály, které H&M užívá nejvíce. Přestože se ještě donedávna věřilo, že bavlna je vhodným a zodpovědným materiálem, dnes se ví, že je náročná na pěstování. Během své výroby totiž spotřebuje hodně vody. Cílem řetězce je, aby do roku 2020 byla veškerá jím používaná bavlna z udržitelných zdrojů. Hlavními třemi cestami, jak toho společnost chce docílit jsou: používání recyklované bavlny, běžná bavlna z udržitelných zdrojů a bavlna získaná přes Better Cotton Initiative. V roce 2018 společnost používala takto získanou bavlnu z 95 %.
Recyklovaný polyester
Polyester je umělým materiálem vyráběným z ropy. Používá se globálně a největší využití nachází ve sportovním oblečení. Jeho recyklovaná verze je ekologičtější. Vyrábí ze z ropného odpadu, jakým jsou například PET lahve. Reprezentuje tedy také způsob, jak recyklovat tolik používané plastové láhve, aby nekončily na skládkách v přírodě.
Recyklovaný polyamid
Také polyamid vzniká na bázi ropy. Nejčastěji se využívá na punčocháče a spodní prádlo. Recyklovaný polyamid, který H&M používá pochází například ze starých rybářských sítí nebo koberců.
Lyocel
Lyocel se vyrábí z celulózy, která se získává ze stromů. Jedná se o obnovitelný materiál pocházející ze zdrojů, které nevyžadují přílišné používání pesticidů. Tím se stává o něco ekologičtější formou materiálu, než jakou je bavlna. Společnost H&M využívá především certifikovaný TENCEL.
Recyklovaná vlna
Recyklovaná vlna se hodí zejména na těžší svrchní oděvy. Pochází ze zbytků, které vznikají během běžné výroby nebo z oblečení, které společnost vyrábí v rámci svého sběru oblečení. Recyklovanou bavlnu najdete v pletených svetrech, čepicích, rukavicích nebo šálách.
Organický len
Len patří k nádherným a pevným přírodním materiálům. Používaný organický len pochází z rostlin, které nejsou pěstovány za použití pesticidů nebo umělých hnojiv. Jedná se o stejně kvalitní materiál, ale zdravější vůči planetě i farmářům.
Organické hedvábí
Konvenční hedvábí pochází z výměšku bource morušového. Přírodní hedvábí slibuje, že morušovníky jsou pěstovány v souladu s přírodou a používají se při jejich pěstování pouze udržitelné farmářské techniky.
Přírodní kaučuk FSC™
Forest Stewardship Council™ (FSC) je globální nezávislou organizací, která chrání kaučukové stromy po celém světě. Jedná se o obnovitelný a recyklovatelný materiál, který pro svou produkci vyžaduje pouze malé množství chemikálií. Je oficiálně schválen právě zmiňovanou organizací.
Recyklované sklo
Sklo lze snadno recyklovat, aniž by ztratilo svou kvalitu. H&M využívá například korálky z recyklovaného skla, kterými zdobí oděvy, bytové doplňky a i z nich vyrábí samostatné šperky.
Recyklovaný plast
Recyklovaný plast, který společnost H&M využívá pochází dle jejich slov z PET lahví, plastových tašek, lahví od šampónů a dalších plastových obalů. Tento plast společnost dále používá na výrobu tašek nebo doplňků.
Dřevo s certifikací FSC
Dřevo s certifikátem FSC pochází z hlídaných lesů, kde jsou dodržovány veškeré standardy správného zacházení, které se týkají zejména těžby.
Recyklované dřevo s certifikací FSC
Dřeco s tímto certifikátem bylo schváleno třetí stranou a je vyrobeno alespoň ze 70 % z dřeva, které už jednou bylo použito.
Recyklovaný kašmír
Recyklovaný kašmír pochází z kašmírového odpadu, který vznikl nošením a následně vyřazením kašmírového produktu z šatníků nebo ze zbytků, které vznikají během výroby. Recyklováním kašmíru dochází k šetření přírodních zdrojů, je použito méně chemikálií, vody a také se eliminuje množství odpadu, které skončí na skládce.
Recyklované prachové peří
Recyklováním prachového peří se rozumí jeho znovupoužití z již opotřebovaných a nechtěných výrobků, jakými jsou peřiny, polštáře nebo dekorativní polštářky. Podobně jako u kašmíru dochází k šetření původního přírodního materiálu a vody. Recyklované peří může být navíc použito úplně stejně jako to panenské.
Přírodní juta
Juta je vlákno extrahované z kůry rostliny juty. Vyžaduje pouze malé množství vody a obejde se bez chemických pesticidů nebo hnojiva a neobsahuje žádné geneticky modifikované organismy.
Recyklované stříbro
Recyklované a rafinované stříbro se získává ze všech nadzemních zdrojů, kterými mohou být jak průmyslový odpad, tak i staré výrobky ze stříbra, jako jsou svícny, příbory, mince a šrot. Recyklací kovů se zabrání všem negativním dopadům těžby a ušetří se energie.
