JEDEN EKO SÁČEK, KTERÝ ROČNĚ UŠETŘÍ 400 PLASTOVÝCH

Frusack. Už jste o něm slyšeli? Je český. Je sympatický. Vejde se do něj až tři a půl kila ovoce nebo zeleniny a při jeho pravidelném používání vám ušetří ročně stovky běžných plastových pytlíků. Poznejte, jak funguje.

Zelená jablka a mrkev v ekologickém sáčku Frusack

Studentky medicíny probudily v Češích zájem

Za vznikem značky Frusack stojí dvě studentky medicíny, které přestalo bavit nosit si při každém nákupu domů nové a nové plastové sáčky. Běžné sáčky se totiž nedají ani mnohokrát použít, brzy se roztrhnou a musí putovat do kontejneru. Jejich rozklad navíc trvá stovky až tisíce let. To zavdalo myšlenku na sáček, který by eliminoval tuto spotřebu plastů, dobře by vypadal a byl by snadno rozložitelný.

Z čeho je vyroben

Frusack je vyráběn v chráněných dílnách v České republice z kompostovatelného materiálu na bázi kukuřičného škrobu. Vypadá sice jako plast a má i stejné vlastnosti, ale výrazně se liší jeho vliv na životní prostředí. Když Frusack doslouží a vyhodíte ho do hnědé popelnice s bioodpadem, rozloží se následně v kompostárně během několika měsíců.

Proč dokáže bezproblémově nahradit běžné sáčky

Bez dalších dvou důležitých vlastností by Frusack nemohl igelitovým sáčkům konkurovat. První z nich je průhlednost, takže pokladní okamžitě pozná, co uvnitř je. Druhou je nízká váha. Frusack váží zhruba 12 gramů, takže na váze jablek, mrkve, brambor nebo rajčat téměř nic nepřidá. Lze ho snadno omývat pod tekoucí vodou, rychle uschne a etiketu s cenou zboží můžete nalepit na jeho barevnou šňůrku a doma ji zase snadno slepit. Navíc i potravinám dělá lépe než igelit, déle v něm ovoce i zelenina vydrží čerstvé a nekazí se.

A ty nevýhody?

Moc jich není. Ne takových, aby vás od jeho pořízení a používání odradily. Je jasné, že si ho neutrhnete v obchodě přímo v oddělení zeleniny a ovoce ani ho žádné super a hypermarkety nenabízejí v rámci svého sortimentu. Musíte jednoduše myslet na to, abyste ho vzali na nákup společně s taškou už z domova.

Frusack je k dostání v jednom rozměru 32×32 cm v balení po dvou kusech a vybírat můžete mezi odstíny stahovací šňůrky. Balení stojí 210 korun.

Žluté papriky a hrušky v udržitelných sáčcích Frusack
Zdroj fotografií: frusack.com

Leave a Reply