Kašmír se jako oděvní materiál řadí mezi nejluxusnější, nejkvalitnější a zároveň, díky svým estetickým a praktickým vlastnostem, také mezi ty nejdražší. Kde se vlastně bere? Jaké jsou jeho vlastnosti? A jakou má historii? Pojďme si odpovědět na otázky a dozvědět se víc o tomto jedinečném materiálu.
Jak kašmír vzniká?
Již nejméně 2000 let je znám oděvní materiál s názvem kašmír. Získává se ze srsti kašmírských koz, které se chovají v hornatých oblastech Číny a Mongolska, kde je jejich jemná a hustá podsada srsti ochrání před mrazy dosahujících až -40 °C. Srst se vyčesává v jarním a letním období. Velmi specifickým a dlouhým ručně zpracovaným postupem se z ní pomalu stává kašmírová vlna. Součástí tohoto procesu je také praní a odstranění nečistot, díky nimž se vyredukuje opravdu pouze kvalitní vlákno pro výrobu kašmíru. Pro představu můžeme uvést fakt, že k výrobě jednoho svetru velikosti M v základních 2-3 vrstvách kašmírové příze je třeba zpracované vlákno ze 3-5 kašmírských koz. Vyšší cena a menší množství produktů z kašmíru na trhu (ve srovnání například s produkty z ovčí vlny) je tedy na místě.
»Přečtěte si také JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O KAŠMÍROVÝ SVETR
Jaké má kašmír vlastnosti?
Kašmírová vlna se svou kvalitou řadí mezi prémiové vlny. Díky své jemnosti, hřejivosti, stálobarevnosti a schopnosti udržet svůj tvar má při správné péči předpoklad dlouhověkosti. Pořídíte-li si kašmírový svetr, zvolíte tak cestu kvalitního a výjimečného módního kousku, který vás nejenže neomrzí po několika sezónách jeho nošení, ale budete sklízet obdiv ať už pouhým pohledem či samotným omakem. Jako kladnou vlastnost tohoto oděvního materiálu můžeme považovat také jeho pružnost a vysokou hřejivost. O hřejivosti rozhoduje počet vrstev příze kašmíru. Kašmírové výrobky dnes najdete téměř v jakékoli barevné variantě od bílé, po tmavě hnědou až černou barvu. Tento materiál je význačný také svým hedvábným leskem. Pozor si však dávejte při čištění a sušení, kašmír má sklon ke žmolkovatění.