KLÁRA HLAVATÁ: DOPŘEJTE SI KOUSEK UDRŽITELNÉ MÓDY KAŽDÝ DEN!

Znáte to také?  Otevřená šatní skříň, přetékající oblečení z každé strany, vy však stojíte přimraženi na místě a bezradně vybíráte vhodný outfit. Takřka každý z nás onu chvíli okořeněnou pověstnou formulkou: „nemám co na sebe“ jednou, dvakrát i vícekrát zažil. Pojďme se naučit módu vnímat jako sofistikovaný způsob (sebe)vyjádření a držet se hesla méně je více. O lokální, udržitelném odívání jsme si povídali s Klárou Hlavatou, která se před dvěma lety rozhodla z-p-o-m-a-l-i-t a  posléze také vytvořit značku KOUSEK. Necháte se zlákat přírodními materiály, prvotřídními střihy a důvtipným, minimalistickým designem, stejně jako my? Nádech, výdech– změna začíná!

Vystudovala jste Žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, věnovala jste se novinařině?

Po studiu jsem krátce pracovala v novinách a pro jeden brněnský lifestylový časopis, který jsem následně vedla na pozici šéfredaktorky. Po nějaké době jsem cítila potřebu se realizovat i jinak, takže jsem nastoupila do reklamní agentury, kde jsem se podílela na tvorbě online kampaní pro velké značky. V té době mě pohltilo focení a grafický design, který jsme v agentuře rozvíjeli v nově vznikajícím kreativním oddělení.

Kdy jste se rozhodla pro život na volné noze v rámci tvůrčího podnikání a jaký impuls Vás k tomu vedl?

Moje vlastní tvoření začalo jako hobby při plném úvazku. Začala mě zajímat ekologická témata, udržitelný způsob života a to, jaký má naše nákupní chování dopad na životní prostředí. Naučila jsem se šít, vyrábět přírodní kosmetiku, pomáhala jsem v neziskovce… Propagovat velké nadnárodní značky, jejichž hlavním cílem je co největší zisk (a po nás potopa), mi najednou úplně přestalo dávat smysl. Měla jsem morální kocovinu a nenaplňovalo mě to. A tak zhruba před rokem a půl přišlo rozhodnutí z reklamní agentury odejít na volnou nohu. Obavy byly, ale už od začátku jsem cítila, že to je ta správná cesta.

„Myslím, že nejdůležitější je pro mě hlavně svoboda a volnost ve všem, co dělám. A aby to dělalo dobře mě i naší planetě.“

Všechno začíná příběhem, jaký příběh se pojí ke značce KOUSEK?

Když se učíte šít, velice rychle zjistíte, že to není jen tak. Napadne vás, jak je možné, že se dá koupit tričko jen za dvě stovky a kalhoty za pět. Vždyť to dá tolik práce, a co ten materiál! No a když se pak začnete zajímat o fungování celého textilního průmyslu, odhalíte realitu plnou chemických hnojiv, postřiků, nelegálního odlesňování, znečišťování vodních zdrojů, velké uhlíkové stopy, otrocké práce, příšerných pracovních podmínek, několika set tunových skládek, mikroplastů v půdě… a mohla bych pokračovat. Pamatuju si dodnes, jak jsem před asi pěti lety viděla dokument The True Cost (vřele doporučuju) a v tu chvíli jsem věděla, že ačkoliv já sama celý průmysl nezměním, chci být aspoň malilinkatou součástí té síly, která (pevně doufám) změnu přinese. A tak vznikl KOUSEK. Oblečení šité v České republice, z udržitelných materiálů, které jsou pěstovány a zpracovávány s respektem v přírodě.

Musela jste na začátku tvůrčího procesu překonávat nějaké těžkosti, překážky a co Vás nejvíce překvapilo?

Ze startu jsem řešila hlavně prostor, protože jsem měla všechny látky, šicí stroje, fotovýbavu a všechny kreativní věci na jedné hromadě v našem malém 2+kk, kde na mého přítele a kočku zbyly asi tak dva metry čtvereční, což se samozřejmě ani jednomu nelíbilo. Přišel také moment, kdy jsem se musela rozhodnout, zda do tvůrčího procesu zahrnout další lidi. Taky byla výzva najít spolehlivé a opravdu kvalitní dodavatele ekologicky certifikovaných látek. Ale překážky jsou samozřejmě od toho, aby se překonávaly. A tak mám nyní svůj ateliér, spolupracuji s velmi šikovnou švadlenou a tvořím jen z toho nejlepšího, co příroda nabízí.

Pro uskutečňování kreativních nápadů je pak klíčová notná dávka vytrvalosti a schopnosti se nevzdávat, i když to už kolikrát chcete zabalit.“

Tvoříte zejména z bio bavlny. Jaké má výhody oproti běžné bavlně?

Certifikovaná bio bavlna je šetrnější k životnímu prostředí, protože se pěstuje za nižší spotřeby vody, bez použití geneticky modifikovaného osiva, bez chemických postřiků a hnojiv. Bio příze se následně zpracovává šetrnými postupy s ohledem na ochranu přírody. Látky v natur barvě mají přirozený odstín nebělené bavlny a jsou tak vhodné i pro extrémně citlivou pokožku, protože neobsahují chemikálie. Kromě bio bavlny teď na léto chystám Kousky také z dalších přírodních materiálů.

Prozradíte nám, co předchází tomu, než si zákaznice vytáhne z krabičky Kousek z Vaší dílny?

Nejprve navrhnu střih a vyberu vhodný materiál. Látka se stříhá ručně tak, aby vzniklo co nejméně textilního odpadu, a při šití se používají certifikované bio bavlněné nitě. Následuje případné barvení ušitého Kousku přírodními rostlinnými barvivy, černý nebo bílý potisk ekologickými barvami, kontrola kvality, žehlení, skládání a balení do recyklovaných krabic.

„Každý z nás by měl dospět k minimalismu, skromnosti, nakupovat málo a vybírat zodpovědně, jakého výrobce svým nákupem podpoříme. Protože právě svojí peněženkou volíme svět, v jakém chceme žít.“

Jsou Vše produkty k dostání pouze v online prostředí, existují také místa, kde se s Vámi mohou zákazníci potkat osobně a zboží vyzkoušet na vlastní kůži?

Kromě e-shopu si svůj Kousek můžete pořídit v Etikbutik (Praha), Place store a Ty Identity (Brno), Place store (Olomouc) a Kaleo Concept store (Frýdek-Místek). Momentálně pracuju na nové kolekci, která bude na eshopu a v obchůdcích zhruba v polovině dubna. A mám velkou radost, že od 17. dubna se za mnou můžete zastavit do showroomu v centru Brna, na galerii v Alfa pasáži.

Říká se, že každý tvůrce si potřebuje hýčkat inspiraci.  Jak to máte Vy? Hledáte inspiraci na konkrétních místech?

Důležité pro mě je, aby střihy byly pohodlné a lichotivé každému typu postavy. A tak čerpám inspiraci hlavně v jednoduchých nadčasových liniích. V létě se chystám jet studovat Udržitelný design do Londýna na Central Saint Martins, tak se těším, jaké nové nápady mi tato zkušenost přinese a kam to moji tvorbu posune.

Děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme mnoho úspěchů na cestě za udržitelností!

Tip: Zasloužil by si vás šatník refresh? V takovém případě rozhodně zavítejte na: www.mujkousek.cz/

Připravila: Nel Foberová, Foto: Klára Hlavatá

Leave a Reply