KTERÁ MÍSTA V BENÁTKÁCH MUSÍTE VIDĚT?

Benátky, hlavní město severoitalské oblasti, byly v minulosti obchodní, námořní a sklářskou velmocí. I dnes nabízí neuvěřitelnou společenskou atmosféru plnou historie a kultury. Roku 1987 byly dokonce zařazeny do seznamu UNESCO jako jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Itálie. Které místa musíte zaručeně vidět, když Benátky navštívíte?

architecture-boat-bridge-1144265.jpg

Piazza San Marco

Náměstí sv. Marka je hlavní náměstí města a turistickou dominantou Benátek. Jeho vznik historici datují do 9. století. Přesně v podobě, jak jej známe dnes, je pak od roku 1177. V tomto místě se nachází obrovská koncentrace historických památek a to je jeden z důvodů proč se těší takové oblibě. Najdeme zde totiž Dóžecí palác, baziliku sv. Marka, zvonici sv. Marka, Hodinovou věž, sloupy se sv. Teodorem a benátským lvem, knihovnu sv. Marka, nejstarší italskou kavárnu, založenou roku 1720, Caffé Florian, a také budovy s kaskádami, konkrétněji renesanční Procuratie Vecchie, Procuratie Nuove a Ala Napolenica.

12742679_821393394672413_7543309828043520073_n

Benátské paláce

Benátky jsou bezpochyby bezpochyby bohaté hlavně na počet historických památek a velké procento těchto památek tvoří paláce. Benátské paláce byly postaveny v různých historických obdobích a v různých uměleckých a kulturních směrech. Zmiňme ty nejnavštěvovanější a nejvýznamnější. První pozici bezpochyby zaujímá již zmíněný Dóžecí palác, který je považován za hlavní stavební a architektonické dílo 14.-15. století. Přepychové oblouky z istrijského kamene s kružbou, která evokuje krajkový vzhled svědčí o jeho výjimečnosti na první pohled. Přední pozici si zaslouží také jeden z nejstarších benátských paláců Palazzo Fondaco dei Turci postaven v byzantsko-benátském slohu. Palác Ca’ d’Oro, ten je považován za nejhezčí, pozdně gotický palác a sídlí v něm Galleria Franchetti.

949eefdac27e601319f5943604588c79.jpg

Trh Rialto

Na trh se dostaneme přes stejnojmenný most (Rialto), vedoucí přes Canal Grande, který propojuje náměstí San Marco a trh Rialto. Narozdíl od náměstí sv. Marka, na němž se odehrávalo spíše politické dění, trhy Rialto byly centrem veškerého Benátského obchodování. A takováto atmosféra na vás bude při jeho návštěvě dýchat i dnes. Dodnes zde místní i turisté vybírají a nakupují čerstvé ryby, zeleninu, ovoce a také suvenýry a jiné předměty. Ve všech uličkách v celé rozloze trhu se můžeme posadit do malých kaváren a sledovat buď samotné rušné dění trhu nebo se nechat unášet pohledem na Canal Grande. Ruchu si zde užijeme dosti, už jen díky poloze trhu v rušné čtvrti San Polo.

cafe-architecture-town-city-canal-cityscape-681365-pxhere.com

Castello

Benátská čtvrť, kde máte jedinečnou možnost zažít Benátky z pohledu jejich obyvatel a jedině tady zažijete atmosféru klidu města. Ačkoli se nachází jen kousek od rušného a přelidněného náměstí sv. Marka, navodí nám klidnou, tichou a pomalejší atmosféru a nádech. Místní kanály v Castello lemují městké přírodní parky a historické kostely. Najdeme zde také pravé prvky Benátského běžného života. Prádlo sušící se na šňůrách natažených mezi domy na přímém pálícím slunci, svěží mořský vánek mezi lodními rampami a malými krámky. To jsou pravé Benátky.

water-boat-window-building-vehicle-venice-40478-pxhere.com

Lido di Venezia

Úchvatný malý ostrov, který stojí za to navštívit při návštěvě Benátek. Nikdy totiž neuvidíte Benátky z krásnějšího výhledu, jako právě z ostrova Lido. Zároveň si užijete zlatou písečnou pláž s přístupem do moře. V průměru za 20 minut se tak z historického města octnete na malebném ostrově s 12 kilometrovou pláží, kde si můžete oddechnout od shonu města, turismu a trhů. Právě zde se každoročně pořádá Filmový festival v Benátkách, jeden z nejstarších festivalů filmů stejně jako ten v Cannes. A právě proto je Lido jedním z nejvyhledávanějších letovisek Itálie.

beach-sea-coast-water-sand-rock-398617-pxhere.com.jpg

Murano

Jeden a půl kilometru od Benátek vzdálené souostroví Murano je tou pravou ukázkou tradičního Benátského sklářství. Roku 1291 byli všichni benáčtí skláři odsunuti a natrvalo nastěhování právě na Murano, jednak kvůli nebezpečí požáru, avšak také z důvodu utajení sklářské techniky, která měla hlavní strategický význam pro export. Historickým a kulturním lákadlem Murana je kostel Santa Maria e San Donato s podlahou vytvořenou z mozaiky, která byla vytvořená v dobách byzantských a Muranské muzeum skla.

glass-color-italy-venice-blue-sculpture-269585-pxhere.com.jpg

Zdroje fotografií: facebook.com , pinterest.com , pxhere.com