LÉČIVÉ ÚČINKY ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ A JEJICH POUŽITÍ

Malé skleněné lahvičky, ve kterých se ukrývá pár mililitrů koncentrovaného oleje s pronikavou vůní. Levandule na lepší spánek, rozmarýn pro antioxidaci nebo jasmín pro potlačení menstruačních obtíží. Jak přesně funguje aromaterapie, pro koho je vhodná, jak poznat kvalitní olej a jak ho používat, zodpovíme právě teď.

Co jsou esenciální oleje

Esenciální či éterické oleje se získávají destilací z přirozeně přítomných látek v rostlinách. Na výrobu pár kapek silice se spotřebuje mnohonásobně více původní rostliny. Může se jednat o její stonek, květy nebo listy. Výsledkem je vysoká koncentrace účinné látky, která převyšuje koncentraci byliny sušené. Kvalitní, nepančovaný či nezkažený olej poznáte tak, že při smíchání s vodou ulpívá na povrchu a při kápnutí na papír nezanechává mastnou stopu.

(Jak) fungují esenciální oleje

Éterické oleje jsou ceněné zejména pro své antibakteriální účinky, každý olej však disponuje jinými vlastnostmi. Různé oleje proto nabídnou rozdílné efekty na vaše zdraví. Obecně mají všechny oleje příznivý vliv na psychiku a lékaři předpokládají, že působí pozitivně proti rezistenci organismu na antibiotika. Esenciální oleje tvoří jemné molekuly, které snadno prostupují kůží a při vdechování se dostávají do plic. Následně se přenesou do krve a v ní putují po celém těle.

„Jednou z největších výzev, kterým dnes čelíme, je rezistence bakterií vůči antibiotikům. Dosavadní výzkumy naznačují, že bakterie si extrémně těžko rozvíjejí odolnost vůči esenciálním olejům a ve skutečnosti mohou esenciální oleje někdy odblokovat rezistenci vůči antibiotikům, což se dá považovat za úplný zázrak,“ říká pro společnost Lush Robert Tisserand, zakladatel aromaterapeutické společnosti a konzultant v oblasti aromaterapie.

Jak je používat

1, INHALACE – nejčastěji se silice inhalují. Vybírat můžete z vícero způsobů – jedním z jich je nakapání dvou až tří kapek na kapesník a jeho přiložení k nosním dírkám. Druhou variantou je napařování, kdy kapky oleje přidáte do horké vody a poté nadechujete odpařovanou páru, kterou provoněly esence. Třetí možností je nepřímé vdechování páry – stačí přidat pár kapek do vody v aromalampě a nechat olej provonět celou místnost.

2, KOUPEL – esenciální oleje se mohou přidávat i do koupele. Pro použití na domácí lázeň přidejte několik (5-7) kapek do zhruba 30 ml základového oleje (kokosový, mandlový, avokádový nebo olivový) a ten přilévejte postupně do vany během jejího napouštění. Měli byste se vždy ujistit, že vámi používaný éterický olej je vhodný i do koupele.

3, MASÁŽ – velmi příjemná cesta, jak si užít účinky a vůni esenciálního oleje v plné míře. Postup na výrobu vhodného masážního oleje se podobá tomu vhodnému pro koupel. V případě výroby masážního oleje obohaceného o prospěšné silice využijete silnějšího poměru – ke 30 ml základového oleje použijte až 20 kapek esencí.

Vyvarujte se prosím…

  1. Esenciální oleje nepoužívejte přímo na pokožku. Vždy je řeďte.
  2. Éterické oleje nejsou vhodné k vnitřnímu použití, až na drobné výjimky.
  3. Nepoužívejte jeden olej déle jak půl roku, tělo by se na něj mohlo stát imunní. Nejlépe oleje pravidelně střídejte.
  4. Nepoužívejte oleje na místech s velkou koncentrací lidí. Dobrý úmysl nemusí mít stejný výsledek. Každému voní něco jiného, citlivější na jednotlivé vůně jsou zejména děti a domácí mazlíčci.
  5. Nepoužívejte prošlé oleje. Dobře skladovaný olej v suchu, temnu a chladu vydrží až 8 let. Citrusy mají trvanlivost pouze dva roky. Pokud olej nevoní, jak by měl, patří do koše.
  6. Dávejte pozor na slunci – citrusové silice zvyšují pravděpodobnost spálení kůže.
  7. Pozor na čichovou paměť. Pokud budete v určité životní fázi používat stále jednu vůni, mozek si ji zapamatuje a přiřadí. Pokud budete po rozchodu používat nonstop levandulové silice, možná už si v životě nebudete moci k levanduli přivonět, aniž by se vám vybavil váš bývalý.
  8. Vonný olej není to stejné jako esenciální, éterický nebo silice. Jedná se o chemicky připravený olej, nikoli získaný z rostlin. Nemá stejné účinky.
  9. Ne všechny oleje jsou vhodné pro alergiky, těhotné a kojící.
  10. Nekombinujte více jak tři silice dohromady.

O tom, jaké silice vybrat pro konkrétní problémy, příště…

Leave a Reply