LEN JE PLNĚ RECYKLOVATELNÝ, ALE NESMÍTE HO CHEMICKY UPRAVIT, ŘÍKÁ KATEŘINA ČERNÁ

Své oděvy pod autorskou značkou K.BANA vytváří ze stoprocentního lnu. Ten jako přírodní materiál disponuje řadou výhod, ale nic není jen černobílé. S Kateřinou Černou jsme si povídali o tom, jak se len pěstuje, jakou má za sebou minulost a co od něj můžeme očekávat v dnešní době.

Začněme prosím nejdříve u toho, jak se pěstuje běžný len a jak ten, který si zaslouží přízvisko ekologický.

Len je přírodní materiál a jeho základní neupravovanou barvou je tmavě šedá/béžová. V každé várce lněné příze, díky zpracování, místu pěstování nebo období dané pěstitelské sezóny, se barevné odstíny této šedé liší. V této přirozené podobě je tento len ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit ani ošetření pesticidy a při jeho výrobě není zapotřebí chemických prostředků.

Ekologicky pěstovaný len však nezaručuje, že se k němu ekologicky přistupuje i v procesu zpracování a barvení. Jak je to s těmito následnými procesy?

Ano, to je pravda… Často se tento přírodní len upravuje bělením nebo barvením. Bílý, neboli bělený len, byl v minulosti bělen na sluníčku a kropen vodou. Dnešní bílý len je bělený chemicky tak, aby došlo k odstranění (přirozeného) zbarvení, rostlinných nečistot a tuků a zvýšení savosti zušlechťovaného materiálu.

K jeho barvení se po dlouhá tisíciletí používaly výtažky z nerostů (okr), rostlin (indigo) nebo zvířat. Teprve v 19. století byla vyvinuta syntetická barviva, která postupně zcela nahradila přírodní látky a z barvířského řemesla se stalo rozsáhlé průmyslové odvětví. V současné době, kdy jsme zvyklí na dostupnost široké škály barev, tak může být přirozené zbarvení lnu považováno za jaksi nezajímavé, jde samozřejmě o otázku vkusu. Ale vědomí čistoty oblečení u mnohých již obsadilo první příčky v nákupních preferencích. Existují samozřejmě také šetrná barviva, zatím ale nejsou rozšířena natolik, aby se dala využít kdekoliv.

Pro jaké oděvy je len vhodný?

Len je vhodným materiálem na košile, halenky, kalhoty, šaty, sukně, tuniky, noční prádlo nebo také pro domácí textile a ložní povlečení.

Primárně je len symbolem lehkého vzdušného letního oděvu. Jak to, že je z něj možné šít i zimní kolekci? Zahřeje nás?

Ano, len se u nás pokládá hlavně za letní záležitost a příliš se neví, že je vhodný i na zimu. Je to nejen historicky doložené, ale i na vlastní kůži vyzkoušené. Lněné vlákno oplývá termoregulační vlastností – udržuje přirozeně vaši tělesnou teplotu, ať je horko nebo zima. Už naše babičky to věděly a plně len využívaly i v zimních měsících, přeci jen dříve žádné termo prádlo neexistovalo a využitelný byl pouze len a konopí. Ráda bych ukázala, že len je využitelný celoročně a běžně používané materiály, jakými jsou polyester nebo dokonce i bavlna, teplo nezaručí. V polyesteru se člověk zpotí a bude mu zima a s bavlnou je to podobné – oba materiály totiž nemají tak vysokou kvalitu savosti, jako má právě len.

Jak by se o lněné oděvy měl člověk správně starat?

  • Prádlo před praním obraťte naruby.
  • Bílý, režný (přírodní) a technicky barvený len perte při teplotách 40-60 °C, nepoužívejte aviváže. Pokud přesto potřebujete, aby prádlo vonělo, přidejte do máchání prádla několik kapek oblíbeného esenciálního oleje.
  • Před sušením látku natáhněte a pověste na šňůru. Nikdy jej nesušte v sušičce.
  • Žehlete dobře navlhčené z rubové strany na stupni 3.

Co od lněného oděvu očekávat, jak se chová?

Výhod lněné tkaniny je mnoho:

  • přirozeně antibakteriální
  • chrání proti UV záření
  • vhodný pro alergiky (odolný vůči plísním, pylům a prachu)
  • nevytváří statickou elektřinu
  • nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako bavlna
  • díky struktuře tkaniny dobře propouští vzduch
  • dobře odvádí vlhkost (nelepí se na pokožku)
  • v létě chladí, v zimě hřeje

Další vlastností lnu je jeho typická mačkavost. Podle mého názoru, právě toto ke lnu patří. Je vlastně takovým svědkem toho, že se hýbete, že žijete!

Jak si jeho pěstování a zpracování stojí v porovnání s jinými materiály (bavlnou, biobavlnou, džínovinou, umělými vlákny) z pohledu udržitelnosti? 

Módní průmysl je velmi náročný na vodní zdroje. Na každém materiálu se najde negativum. Nejudržitelnější volbou jsou podle mě služby oprava a úprava oděvů, upcyklace, kdy oděvu dáváte druhou šanci (o tyto služby bude brzy značka K.BANA rozširovat svoji nabídku), nakupování oděvů z druhé ruky nebo i swapovací akce, na kterých si návštěvníci oděvy jednoduše vyměňují. Pokud se rozhodnete pro nákup úplně nového oblečení, volte přírodní materiály, jako je len, konopí nebo bio bavlna, která se pěstuje bez použití chemických postřiků a za využití přirozené biodiverzity, hnojí se kompostem.

Leave a Reply