MERINO – TO NEJLEPŠÍ Z OVČÍ VLNY

Merino je velmi oblíbeným materiálem, zvláště pak v chladných měsících. Má mnoho kladných a výjimečných vlastností, díky kterým je právem označováno za nejkvalitnější produkt z ovčí vlny. Čím se však od klasické ovčí vlny liší? Proč je tak oblíbené a jaké jsou jeho nejpřednější vlastnosti?

d33cfbc7b425aaee46eab6772dcf4a64

Jak vzniká merino vlna?

S ovčí vlnou jsme se již seznámili v článku Ovčí vlna jako tradiční produkt mezi materiály, kde jsme zmínili druh vlny získané z merinových ovcí. Jde o jeden z nejkvalitnějších typů vln a zároveň nejvzácnější druh ovcí. Rouno merino vlny je tvořeno pouze podsadou ze srsti merinových ovcí, takže z té nejjemnější části jejich srsti. Takové, ani podobné vlákno lidská ruka ani technologie vyrobit nedokáže, musíme  tedy spoléhat pouze a čistě na přírodně technickou produkci, kterou umíme dále zpracovat. Stejně jako jiné vlny, produkované čistě přírodním a přirozeným zdrojem, je vysoce šetrná nejen k životnímu prostředí a navíc se řadí do obnovitelných zdrojů ve výrobě a získávání oděvních materiálů. Z jedné merinové ovce dokážeme získat až čtyři kilogramy vlny ročně.

033004d919a26c5dce9b07b95510922d.jpg

Jaké jsou nejzásadnější vlastnosti merina?

Tento typ vlny má převážně kladné vlastnosti. Za nejvýznamnější z nich můžeme považovat její antibakteriální schopnost a to díky nepravidelné struktuře vláken, na kterých nemají bakterie možnost se uchytit. Mnohdy tedy slyšíme, že merino oblečení se nazývá tím, co nezapáchá ani při dlouhodobém nošení. Z toho lehce vyvodíme také jeho další unikátní vlastnost, a to schopnost samočištění. Dalšími kladnými vlastnostmi jsou vysoká hřejivost, hedvábná jemnost, izolační schopnosti, prodyšnost a nemačkavost. Řadí se do snadno udržitelných materiálů a to i tím, že při správné péči není třeba merino vlnu tak často čistit, žehlit a jinak složitě udržovat. Ba dokonce, můžeme ji označit za bezpečný oděvní materiál. Je ohnivzdorná a též se pyšní vysokou ochranou proti UV záření. Dále je schopná absorbovat vlhkost v množství až okolo 30 % vlastní váhy.

e95da2d450506d1b9d49858e85082908.jpg

Co se nejčastěji vyrábí z merina?

Merinová vlna a její vlákna mají široké spektrum využití nejen v oděvním průmyslu. Díky svým vlastnostem najde uplatnění jak při výrobě spodního prádla, tak při výrobě klasického oblečení, funkčního oblečení a svetrů. Spodní prádlo z merina je nejen velmi pohodlné, ale také praktické. Sportovci a aktivní lidé jistě dají přednost kvalitnímu a funkčnímu podvlékacímu prádlu právě z merina, hlavně pak v zimních měsících. A pokud jste měli tu možnost zahřát se v merino svetru, jistě chápete slovní spojení komfort a měkkost této vlny. Oblíbená je také při výrobě domácích dekoračních textilů. Přehozy, deky či povlaky na polštáře z merina jsou sice o něco dražší než ty z umělých vláken, ale nic vás nezahřeje více než právě ty vyrobené z merinové vlny

47011241_299154460698490_3771613813968847433_n

Zdroj fotografií: pinterest.cz