Nový průzkum hlavní britské charitativní organizace Oxfam ukazuje, že ekologická stopa obyvatelů Velké Británie dosahuje nesnesitelných výšin. Emise produkované módním průmyslem za měsíc převyšují hodnotu, kterou by vyprodukovalo více jak 900 letů okolo světa. Britové si svého neudržitelného chování nejsou vědomi a část z těch, co ano, svůj přístup k módě stejně nehodlá měnit.

Předpokládá se, že každou minutu se ve Spojeném království koupí na dvě tuny oblečení. Výroba takového počtu oblečení vyprodukuje emise jako ujetí 260 tisíc kilometrů autem. Přičemž pro lepší představivost lze použít přirovnání na jedno bílé bavlněné triko, které kupujeme čas od času úplně všichni. Emise během jeho výroby se dají přirovnat k emisím auta během najetí necelých šedesáti kilometrů. Nový report organizace Oxfam ukazuje, že situace je ještě vážnější, než se předpokládalo.
Co je vlastně špatně?
Naše planeta se mění. Vzhledem k vysoké produkci emisí dochází ke skleníkovému efektu. Výsledkem jsou častější záplavy, silné bouřky ničící životy, abnormální sucha a požáry. Jedním z nejpalčivěji probíraných je rozsáhlý požár Amazonského pralesa, který přezdíváme jako plíce světa. Produkuje totiž 20 % veškerého kyslíku, který na Zemi dýcháme.


Jak zní řešení?
Nepříznivé změny se dají zatím zastavit jen jedním způsobem – méně létat, méně spalovat tradiční pohonné hmoty v autě, méně vyrábět. A kupovat méně oblečení. Byť mnoho lidí apeluje na snížení naší ekologické stopy v souvislosti s cestováním, Oxafam varuje, že oděvní průmysl produkuje daleko více skleníkových plynů než celosvětová letecká přeprava dohromady s přepravními společnostmi. Proto výrazná změna v našem přístupu k oblečení může hrát daleko důležitější roli, než která jí je přikládána.
A víte, že…
Další statistiky dokazují, že ve Velké Británii chybí povědomí. 53 procent dospělých Britů si totiž svou ekologickou stopu vůbec neuvědomuje. Navíc nárůst nakoupeného oblečení se od roku 2012 stále zvětšuje. Do roku 2016 šlo o dalších dvě stě tun oblečení. Číslo koupeného oblečení za rok 2016 se ve Velké Británii vyšplhalo na 1 130 000 kusů! Byť se o ekologické pohromě v podobě fast fashion průmyslu mluví čím dál víc, Britové v řetězcích nakupují dál. Průměrně tam měsíčně utratí 27 liber, které dělají zhruba osm set českých korun. I přesto, že testovaným Britům bylo během průzkumu sděleno, jak devastující efekt rychlá móda má, 3 z 10 přiznali, že ani za tuto cenu své nákupní chování nezmění. Hlavní změna, která se může udát, leží přímo v našich rukou. Britských i českých. Čím více snížíme poptávku po fast fashion, tím méně začnou řetězce oblečení vyrábět. Snad.
Second hand September
Realizovatelnou cestou, pro kterou se organizace Oxfam rozhodla, aby přitáhla pozornost k situaci, do níž nás (nejen) módní průmysl dostává, je zářijová výzva. Pod #SecondHandSeptember můžete sdílet své sekáčové úlovky a sledovat, co hezkého si jiní koupili. Cílem je inspirovat lidi po celém světě, aby si v měsíci září nekupovali nové oblečení, ale raději dali druhou šanci a prodloužili životnost tomu secondahandovému. Každý kousek, který se nezařadí mezi 11 milionů těch, které týden co týden skončí na skládkách, se počítá!