MÍSTO, KDE SE ZASTAVIL ČAS – KODAŇ

Prázdniny jsou za námi a s nimi i hlavní turistická sezóna. Září a říjen jsou tudíž ideálními měsíci na menší či větší poznávací dovolenou. Pokud hledáte místo, kde potkáte jen hrstku turistů a téměř žádné Čechy, Kodaň je tím pravým místem a to nejenom kvůli turistům samozřejmě! Pojďme se podívat na pár míst, které byste neměli minout, pokud se tam zrovna chystáte. No a pokud stále váháte, kam na podzimní dovolenou či prodloužený víkend, čtěte také, třeba vás zláká právě Kodaň.

Nyhavn

Klasika, jistě… ale přijet do Kodaně a nenavštívit tohle typicky dánské místo zkrátka nejde. I přesto, že je to jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst, zachoval si přístav Nyhavn svoji přirozenost a jakousi neposkvrněnost, dá-li se to tak říct. Na jedné straně najdete plno kaváren a restaurací, kde si můžete dát výborné jídlo, poslechnout místní umělce a nasát tu pravou atmosféru Dánska. A milovníci pohádek samozřejmě nesmí minout dům Hanse Christiana Andersena.

Amelienborg Slot

Od roku 1794 je Amelienborg oficiální královskou rezidencí. Palácový komplex, který dnes královna využívá především jako své zimní sídlo, je složen ze čtyř majestátních paláců postavených v rokokovém stylu. Důvodů, proč toto místo při návštěvě Kodaně rozhodně neminout, je více. Patří mezi ně i možnost vidět pravidelné střídání stráží. A nebojte, davy turistů tam nepotkáte!

Kastellet

Vojenská pevnost ve tvaru pěticípé hvězdy. Najdete zde pět bašt, což jsou výrazně červené domky pro bývalé vojáky, dům vojevůdce a mimo jiné i větrný mlýn. Kdysi to bývala jedna z obranných pevností Kodaně. Dnes tu panuje příjemná atmosféra a komplex přímo vyzývá k procházkám a piknikům. Milovníky historie bude určitě zajímat, že Kastellet je jednou z nejzachovalejších pevností severní Evropy.

Dánská královská knihovna

Pokud patříte mezi milovníky knížek, dánskou knihovnu rozhodně nesmíte vynechat. Je rozdělena na dvě budovy, které spojuje prosklený tunel, ze kterého je krásný výhled téměř na celou Kodaň. Nová budova – Černý diamant, je monumentální stavba hodna svého jména. I vy v ní diamant snadno uvidíte. Je spojena se starou historickou budovou, která je… no, zkrátka kouzelná. Na chvíli si tu sedněte a vychutnejte si atmosféru místa, kde se až magicky zastavil čas.

PS: Přiléhající zahrady vypadají jako malé Bradavice, ostatně jako celá knihovna!

Tereza Bartoňová
Zdroj fotografií: vlastní , pinterest.com

Leave a Reply