MÓDA PROSTĚJOV: PADLÝ GIGANT OŽÍVÁ V PODOBĚ MALÝCH FIREM

Oděvní podnik Prostějov překonal během své existence nejednu překážku. Ustál vládu nacistů i znárodnění komunisty. Osudným se mu však stala po divokých devadesátkách shoda mnoha okolností, kvůli kterým se Oděvní podnik Prostějov začal bořit jako domeček z karet. Prošel si přeorientováním výroby na konfekci, nástupem světové krize, vzrůstající konkurencí levného trhu z Asie, následované tunelováním společnosti a zlatými padáky konče.

móda prostějov (2)

Cesta od malé dílny k velké továrně

Celý příběh se začal psát již v roce 1500, kdy zde Jan z Pernštejna založil krejčovský cech. Poté následoval velký skok do poloviny 19 století, kdy zde podnikatel Maier Mandl zakládá první regulérní továrnu na výrobu konfekce. Těsně před první světovou válkou, přesněji v roce 1910, v oděvnictví pracovalo již 12 tisíc lidí a těsně před druhou světovou válkou bylo v Prostějově 72 oděvních společností. Za přímé předchůdce OP Prostějov lze považovat prvorepublikové podnikatele Arnošta Rolného a Jana Neheru.  Pro Jana Neheru byl velkou inspirací Tomáš Baťa, v 30 letech přešel na pásovou výrobu, vybudoval síť prodejen po celé zemi a firma se rozrůstala i za hranice. Expanzi však brzy na to přerušila okupace. Další obří rozkvět firma zaznamenala již jako státní podnik, který zajišťoval osmdesát procent veškeré oděvní výroby v Československu a byl významným exportérem. Po pádu režimu se ze státního podniku stala akciová společnost a zlatá éra pokračovala. OP Prostějov byl přední evropský výrobce dámské a pánské konfekce, oblékal celebrity, olympioniky, vyvážel do celého světa. Bohužel nástup nového milénia vše změnil.

móda prostějov (3)

Měřenky a nová generace

Mohlo by se zdát, že celá pohádka skončila předčasně a se špatným koncem, avšak derniéra se rozhodně nekoná. OP Prostějov ve své staré podobě sice již není a nejspíše ani nebude, ale nová generace vytváří pokračování slavného bojovníka za českou módu. V pokračování tradice slavné prostějovské módy nalezneme například takzvané měřenky, které můžeme nalézt i na příkladu menší firmy Móda Prostějov. Jedná se o vysoce kvalitní oblečení šité na míru (převážně pánské obleky), které si našlo mnoho svých příznivců jak zde v Čechách, tak i v zahraničí. Ve firmě se specializují na kvalitně šité a především dobře nositelné oblečení, které je vzhledem ke své bohaté oděvní tradici zárukou kvality.

Ve městě nalezneme hned několik dalších menších firem, které se také zabývají šitím. Další skvělou zprávou je skutečnost, že mnoho mladých lidí (a je jich stále více), kteří vystudovali v Prostějově oděvní školu, se rozhodli své řemeslo nadále v praxi rozvíjet a tvořit své vlastní oblečení v rodném městě české módy.

móda prostějov (1)

Kristýna Lukášová
Zdroj fotografií: Facebook.com/modaprostejov