MOŽNÁ ZAPOMENETE DÝCHAT – VÝBĚR TOHO NEJLEPŠÍHO Z HAUTE COUTURE NA PODZIM 2019

Přejeme si, abyste pro jednou zapomněli na praktičnost. Abyste vytěsnili slova slow, eko, udržitelný. Abyste odhlédli od všeho, čím se běžně v módě zaobíráte. Prohlédli si ty nejluxusnější a nejváženější kolekce pro následující podzim a dovolili si snít. Jak v New Looku Christiana Diora procházíte kolem fontán před Eiffelovou věží. Nebo jak v tyrkysových ombré šatech Alberty Ferretti stojíte na břehu moře a necháte si kotníky omývat přicházejícími vlnami. Nebo…

O čem jen budete chtít. Protože v šatech z Haute Couture kolekcí se vám to zaručeně musí splnit. Můžeme?

Elie Saab

Ještě, než se hosté usadili v sále, hudba, která je k tomu doprovázela, napovídala, že se návrhář vydal pro načerpání nápadů do Asie. Domněnku potvrdil hned první model a další nás v ní už jen více a více utvrzovaly. Podzimní kolekce vysoké krejčoviny nabídla podívanou na bohatý samet, aristokratické odstíny, zlaté vyšívání a silné kovové pásky. Saab zvýraznil linii ramenou, vlasy modelek ozdobil čelenkami. V sále se zvlnilo šedesát večerních rób hodných libanonských princezen a na velké části z nich nechyběl rafinovaný champagne odstín.

Alberta Ferretti

Alberta Ferretti si nachází v Haute Couture světě vlastní cestu. Doménou její podzimní kolekce byly pevné materiály a práce s nimi. My si z kolekce vybrali ale raději pohádkové šaty v odstínech moře, které působí něžně, odvážně a luxusně zároveň. Svou tradiční ženskost pro tento okamžik nechala opodál a pracoval s moderními liniemi a částečně v duchu minimalismu.

Givenchy

Více divadelní teatrálnosti – tak znělo předsevzetí kreativní ředitelky Clare Waight Keller. „Hlavní myšlenka spočívá v anarchické ženě, která se prochází palácem a potkává nejrůznější předměty,“ říká ke kolekci návrhářka. Zmiňované předměty se promítly do vzorů i oděvních konstrukcí. Kromě extravagantních klobouků jsme si mohli užít modelů z peří i splývavého šifónu. Přísnou černou střídala holubí šeď a smetanová.

Zuhair Murad

Návrhář se vzhlédl ve své poslední procestované destinaci a ještě před začátkem přehlídky se rozplýval nad krásami Maroka, které mu svou tradicí a multikulturalismem připomínalo Beirut. Po návratu domů transformoval vzory a motivy z obkladů i koberců do šatů. Rozpoznat zde můžete také stopy indiánských kmenů. Dle návrhářovo vlastních slov připravuje jeho ateliér šaty na deset svateb do měsíce. Není se čemu divit. Žena se nemůže nezamilovat do jeho rób ručně pošívaných korálky, flitry a krajkou. Ať už je zbarvuje jemná slonovinová kost, rudá, pomerančová nebo smaragdová. Libanonskou princeznou by si v šatech Zuhair Murad přála být každá.

Christian Dior

Haute Couture módního domu Christian Dior nás vrací zpět do Evropy. K Praze má však daleko. Téměř kompletně černá kolekce Marie Grazie Chiuri nás bere na procházku Paříží. Možná, že když oblékneme signifikantní New Look, který v poválečné době tolik uhranul svět a projdeme se v něm okolo Seiny, čas se zastaví. Možná nás dechberoucí modely přenesou o pár desítek let zpět a budeme se moci kochat Paříží v celé své kráse bez dnešního neštěstí, které ji provází. Nebo si budeme muset vystačit s několika fotografiemi, jež nám prozrazují, že tahounem v této kolekci byly také celokožené šaty s bohatou perforací, nadýchané sukně s obručí i metalické róby s dlouhým rukávem. A nebo…

se ten čas přeci jenom zastaví.

Zdroj fotografií: vogue.com

Leave a Reply