NA JAŘE 2021 BUDOU UVEDENY PRVNÍ PLNĚ RECYKLOVATELNÉ TENISKY

Zdá se vám plně recyklovatelná obuv jako běžná věc? Ne tak docela. Ještě před několika lety si ji ani velké značky nedokázaly tak úplně představit. A Adidas to přece dokázal. Na jaře roku 2021 uvede úplně první běžecké tenisky, které budou recyklovatelné. Jeho cílem není omezit odpad, ale nechat ho vymizet. Hlavním motem nových tenisek je Made To Be Remade. Působivé…

Sen budoucnosti je přítomností

Plně recyklovatelné tenisky vyvinul Adidas ve spolupráci s Parley for the Oceans – organizací, s níž spolupracoval již na teniskách z použitých PET lahví. Tenisky Futurecraft Loop vynikají oproti jiným teniskám značky mnohým. Nejmarkantnější rozdíl tvoří počet použitých materiálů. U běžných tenisek se jedná o zhruba 16 různých složek, přičemž na nové 100% recyklovatelné tenisky postačí jen jeden – zvláštní forma termoplastického polyurethanu. Navíc neobsahují žádné lepidlo. Díky tomu nedojde ke kontaminaci materiálu a tenisky se mohou po onošení kompletně zrecyklovat na další materiál. Další rozdíl dělá podíl jednotlivých dílů. Jiné produkty potřebují zkompletovat i desítky komponentů, na tyto tenisky jich stačí zhruba deset.

Udržitelné, ale nenápadně

Futurecraft Loop jsou stoprocentně recyklovatelnými teniskami, ale není to na nich poznat. Jednoduše vypadají velmi esteticky a v řadě dalších běžeckých nebo tréninkových tenisek Adidas vzhledově zapadnou. Drží si moderní styl sportovního obutí i své značky. Na první pohled nikdo nepozná, že nosíte udržitelnou obuv, zachovává si totiž maximální trendovost. Zároveň tenisky vznikly v neutrální bílé barvě, která je pro tento typ obutí velmi populární. Budou díky ní sloužit velmi nadčasově. Bílé tenisky se totiž hodí ke všemu.

Přečtěte si také: Troje boty, které se hodí ke všemu

Snahou Adidasu nebylo vytvořit pouze recyklovatelné tenisky, ale i zabránit tvorbě odpadu. Proto nabízí možnost tenisky vrátit zpět po té, co jejich životnost vyprší. Adidas je může zpět recyklovat a vytvořit z nich nový pár. Značka na základě odevzdání obuvi zpět nabídne zákazníkovi slevu na další nákup. Dosáhne tím potřebné motivace, aby se lidem opravdu vyplatilo boty vrátit a nehodit do popelnice.

Tenisky budou do prodeje oficiálně uvedeny 18. dubna 2021. Can’t wait…

Zdroj fotografií: adidas