NAKUPOVÁNÍ V SECOND-HANDU: MANUÁL PRO ZAČÁTEČNICE

Vítejte u našeho speciálu o sekáčích. Naše mise? Přesvědčit vás, že má smysl nakupovat z druhé ruky. Že má smysl cestou z práce zabrouzdat každý týden do jiného sekáče a omrknout stojany s oblečením, které už za sebou má nějaký příběh, ale stále je nositelné a krásné. Pokud vám second-handy blízké nejsou, tady je jednoduchý návod na to, jak si je oblíbit a začít v nich nakupovat.

grayscale photography of five people walking on road

O tom PROČ NAKUPOVAT V SEKÁČÍCH už jsme Vám psali.

Dnes se tedy rovnou vrhneme na to, JAK nakupovat v sekáčích. Protože pokud chcete uspět, musíte mít alespoň částečnou představu, jak to v second-handech chodí.

1, Zmapujte si co nejvíce second-handů

Ne každý sekáč vám sedne svým zaměřením, sortimentem, prostorami nebo personálem. Proto nevsázejte jen na jednu návštěvu. V menších městech si obejděte second-handy všechny, abyste měli srovnání a věděli, kam se má příště smysl vrátit.

2, Dejte tomu čas

Na nákupy v sekáči je třeba si vyšetřit čas. Oblečení je tam jen po jednom kuse, je tedy třeba ve štendrech listovat, prohlížet a hledat. To zabírá čas. Pokud nutně potřebujete černé basic tílko, zamiřte spíše do obchodu pro nové, budete to mít o několik desítek minut rychlejší.

3, Buďte důslední

Některé nákupčí opravdu projdou kousek po kousku. Pokud vás to ale tak dlouho nebaví, koukněte třeba jen po těch oblečkách, které vás zaujmou zdálky barvou nebo materiálem. Třeba to nebude vaše velikost nebo na sobě bude mít kus skvrnu, ale třeba také ne! A k tomu bude za skvělou cenu.

4, Čtěte cedulky

Ani ne tak ty s velikostmi, jako spíše značky a složení. V obchodech z druhé ruky se dají najít značkové kousky nebo svetry z příjemných materiálů. Většina prodavaček už ví, že zákaznice často hledají něco extra, proto lepší kousky při dovážce nového zboží dají stranou. Najdete je na stojanech s označením luxusního nebo značkového zboží.

5, Hlídejte slevové akce

Ne vždy je nakupování v sekáči cenově výhodné. Onošený svetr za sto padesát korun ze sekáče, nebo za dvě stovky nový z obchodu? Proto hlídejte konečné výprodeje, kdy jsou kousky i na dvaceti nebo deseti korunách.

6, Odpusťte drobné nedokonalosti

Odpáraná cedulka? Žmolek na spodním lemu? Vytažená nitka? Drobné nedokonalosti v second-handech přehlížejte. Ale zároveň se musí jednat o drobnosti, které vám nezabrání v dalším nerušeném nošení.

7, Co se vám líbí, nedávejte z ruky

Nové zboží a nebo finální výprodeje jsou okamžiky, kdy se obchody zaplní nakupujícími a ty se snaží ukořistit to nejlepší. Pokud se vám nějaký kousek líbí, vezměte ho do ruky a dokud se definitivně nerozhodnete pro nebo proti koupi, nepouštějte ho. Nemusel by na vás ve stojanu už čekat.

8, Pozor na placení

Větší second-handy nabízejí platbu kartou, menší brát karty stále nemusí. Mějte s sebou proto vždy raději pár stovek v hotovosti.

9, Zboží se nevrací

Před odchodem k pokladně si oblečení dobře prohlédněte, většina prodejců ho zpátky nevezme. Když na koupeném triku najdete dírku až doma, máte smůlu.

10, Nemusíte to nosit, můžete upcyklovat

Nekoukejte se jen po trendy kouscích ve vaší velikosti. Pozorujte také materiály. Někdy můžete najít nezajímavý kousek ze skvělého materiálu, který si třeba sama budete schopna přešít na něco jiného.