NECHTE SE UNÉST TRANSFORMACÍ MONETOVÝCH LEKNÍNŮ V JARNÍ KOLEKCI MARTINA KOHOUTA

Autorská tvorba vítěze známé návrhářské soutěže Van Graaf Junior talent přinesla velmi příjemnou podívanou. Martin Kohout odprezentoval kolekci plnou nádherně modrých šatů pod názvem des nymphéas, který odkazuje hned k dvojí inspiraci.

martin kohout jaro 2019 (1)

Monetovy lekníny

Návrhář Martin Kohout jarní kolekci 2019 pojmenoval des nymphéas, což ve francouzštině znamená lekníny. Asi jen těžko bychom hledali něco, co by se více blížilo výsledné kolekci plné nádherných nuancí, modré barvy na jednoduše střižených modelech z naprosto unikátních materiálů a plných pozoruhodných struktur. Lekníny jsou jedna věc, druhou je slavný impresionista Claude Monet, který je proslavil po celém světě ve svém uměleckém podání. Proto jsme příliš neváhali, když jsme si název kolekce poprvé přečetli a podíl na inspiraci připsali i tomuto malířskému géniovi. Protože pokud něco skvostnou kolekci vítěze Van Graaf Junior Talent roku 2018 popisuje ještě lépe než název sám o sobě, pak je to jeho spojení s Monetovými lekníny.

martin kohout jaro 2019 (2)

Malířské platno, barvy a kouzlo okamžiku

Martin Kohout využil inspirace Claudem Monetem zároveň k připomenutí stěžejní myšlenky impresionistů druhé poloviny 19. století. Tou bylo zachycení prchlivého okamžiku, i proto často malovali jen jeden objekt z jednoho místa, protože pokaždé na něj světlo dopadalo jinak. Zbarvení modelů Martina Kohouta je velmi podobné napříč celou kolekcí, přesto se liší v těch nejtitěrnějších detailech, a právě v těch tkví kouzlo, které mladý český autor znovu postavil do záře reflektorů. Modely tónované do modré v několika případech doplnil o bílé latexové sukně a jemné bílé topy.

Snaha oživit slavná díla Clauda Moneta a uvést je do života se v módní branži objevila již mnohokrát. Pokusil se o to Alexander McQueen, Dolce&Gabbana, Delpozo, Georges Hobeika i Rodarte. Martin Kohout si z Monetových obrazů pouze vytáhl jejich podstatu a modely dále navrhl dle svého. Možná právě díky tomu se mu to povedlo snad nejvíce ze všech.

martin kohout jaro 2019 (3)

Zdroj fotografií: Facebook.com/MBPFW