NEJVHODNĚJŠÍ MATERIÁLY PRO HORKÉ LETNÍ DNY

A je to tady! Léto v plném proudu a letos od samého počátku v plné parádě. Tropické teploty, prakticky stojící horké povětří a neustálé slunečno bez oblačnosti. To vše nám pak způsobuje velmi nepříjemné situace plné podrážděné kůže, pocení a svědění. Pomoci si od těchto nepříjemností však můžete vhodnými oděvními materiály, které budete volit. Ale jaké to vlastně jsou?

Obecně je třeba pro letní měsíce a počasí volit materiály přírodního typu: prodyšné, světlejších a pastelových barev, s dobrou savostí a v neposlední řadě vhodné k (pokud si je šijeme sami, či necháváme šít) ušití z volných, vzdušných a nepřilnavých střihů. Sukně, šaty, kalhoty i šortky jsou nám vždy pohodlnějšími, pokud se nám nelepí na tělo a dávají kůži prostor k dýchání. Pokud si vybíráme hotové oděvy, je třeba si na to dát obzvláště pozor. Nejen pořádně prozkoumat složení, ale volit také střih a způsob zhotovení. Připravili jsme pro vás několik tipů pro volbu vhodného materiálu pro letní sezónu a několik důležitých informací o nich.

Bavlna

Patří k celoročně nejužívanějším materiálům, ale zvláště v letním období oceníte její výbornou savost a prodyšnost. Jistě vás potěší skvělou pratelností, tudíž flek od chlazeného drinku či zmrzliny nebude problémem. Patří mezi materiály získávané z přírodních zdrojů, tedy bez umělých a chemicky vytvořených vláken a směsí a k tomu se váže mnoho dalších výhod. Jakých? Přečtěte si v našem vydání, kde jsme vám bavlnu již kompletně představili: Bavlna – nejužívanější materiál.

Oblečení z bavlny je v letních měsících nejvyhledávanější

Len

Zvláště v posledních letech zažívá velký comeback. Naše babičky jej měly velmi rády a hojně ho využívaly nejen na výrobu oblečení. A jak všichni víme, maminky a babičky mají vždycky pravdu! Poté přišla éra „nových“ materiálů, které ale bohužel zdaleka nedosahovaly vlastností čistě přírodních. Stejně jako bavlna a jiné materiály přírodního původu, má len vyšší hodnoty savosti a prodyšnosti. Řadí se mezi nejlehčí, avšak zároveň nejpevnější oděvní látky. O lnu jsme vám již také řekli více. Vlastnosti, ale i nedostatky najdete ve vydání: Len – oblíbený letní materiál.

Lněné šaty, sukně, kalhoty a šortky – neodmyslitelná součást letního šatníku

Hedvábí

Sice nevyniká výbornou savostí, tudíž není schopen dobře absorbovat pot, na druhou stranu ale patří mezi nejlehčí a nejjemnější, navíc velmi příjemné materiály. Je třeba však hledět na to, aby šlo opravdu o pravé přírodní hedvábí, tedy to z přírodních surovin. Jak jsme již zmiňovali v jednom z vydání o něm: Hedvábí – materiál s vysokým komfortem, je vcelku problém na trhu sehnat oděvy právě z takového hedvábí, původem z bource morušového. Pokud ale jdete cestou vlastní či zakázkové výroby oblečení, v metráži je vyšší pravděpodobnost, že na něj narazíte. Navíc, pravé hedvábí má neodmyslitelné velké plus právě pro letní měsíce, a to chladivost. Dokáže být nejen velmi příjemným při nošení, ale také citelně ochlazovat vaši pokožku.

Chladivost hedvábí vám v létě zajistí velmi příjemný pocit při nošení

Bambus

Stále vcelku nový oděvní materiál s mnoha vlastnostmi podobnými bavlně. Vysoká prodyšnost a savost jsou u něj samozřejmostí. Jeho hlavními klady, zvláště pak v letních měsících, je odbouratelnost bakterií, rezistence vůči kvasinkám a plísním. Mnoho z nás pak ocení především nepropustnost pachu potu. Při nošení působí velice příjemně a na pokožku jemně. Navíc má vysokou odbouratelnost UV záření (zhruba 400x více než klasická bavlna). Materiál se pyšní dlouhou životností a skvělou stálobarevností. Umí zajistit odvod tepla, můžeme říct že patří mezi chladivé. Při jeho nošení se vám nestane nepříjemnost s přilepeným oblečením na zpoceném těle. Bambusová vlákna dnes bezesporu spadají mezi nejvyhledávanější oděvní materiály. Oceníme jej v pružných oděvech, jako jsou šaty, sukně a legíny. O nich si můžete více přečíst: 7 výhod bambusových legín. Tento materiál je vhodný i pro nejmenší děti a alergiky.

Bambusové úplety či plátna jsou stále oblíbenějším materiálem

Konopí

Oděvní materiály vzniklé z konopí jsou velmi podobné těm z bambusu. Vysokou ochranou proti UV záření, skvělou savostí a prodyšností a v neposlední řadě mají také antibakteriální a antiseptickou ochranu. Zvolíte-li v horkých dnech oblečení z konopí, vaše pokožka vám bude jistě vděčná. Materiál je velmi pohodlný, příjemný při nošení a na omak velmi jemný. Stejně jako většina materiálů z přírodních surovin se lehce a snadno udržuje. Pratelnost na vyšší stupně tento fakt jen potvrzuje.

Leave a Reply