Dlouhé roky už jsme v oděvnictví zvyklí na bavlnu, vlnu nebo hedvábí, ale co další materiály, ze kterých můžeme ušít naše oblečení a doplňky? I když se to nezdá, vhodným materiálem může být téměř cokoli – papír, listy, kůra, je jen třeba vyvinout ten správný výrobní proces, aby vše fungovalo, tak jak má. Někdy to může být pořádná věda.
Rozhovor se zaměřením na netradiční textílii jsme si pro Vás připravili s Ninou Garden – zakladatelkou e-shopu Garden Carrier.
Eshop Niny Gardenové se zaměřuje především na etickou, ekologickou a lokální tvorbu. Jednou ze značek, kterou u ní můžete najít, je thajská firma Thamon. Tento start-upový projekt se zaměřuje na výrobu produktů z udržitelných materiálů – z rostlinných zdrojů – listů a korku. Cílem firmy je tvorba produktů z alternativních eko materiálů.

Původní myšlenka
Původní idejí firmy byl dovoz a prodej thajských ekologicky barvených hedvábných látek. Nakonec rozšířili svůj záběr o aktivity spojené s ekologickými materiály, které produkují malé komunity v indických vesnicích. Náhodou objevili listy šálovníku na severu Indie, kde je obyvatelé používají k výrobě talířů, které využívají při speciálních příležitostech. A takto vznikl nápad vyrábět produkty denní potřeby, bez využití chemikálií a kůže.
Produkty firmy Thamon, které nabízíte, vyrábí alternativu kůže z rostlin, resp. listů rostlin. Do jaké míry je tato výroba ekologičtější než samotná výroba skutečné kůže?
Samotná výroba probíhá v malé komunitě v Thajsku, sběr listů probíhá ručně, používají se pouze listy spadlé na zem, tudíž nedochází k ničení přírodního zdroje. V procesu výroby se na rozdíl od kůže nepoužívají chemická změkčovadla ani barviva.Taktéž je celá výroba zero waste a etická, tedy zaměstnanci dostanou za svou práci spravedlivou mzdu.
Mohla byste prosím popsat pěstování materiálu pro rostlinnou kůži a proces výroby?
Listy damarovníku se nejdříve sbírají (používá se pouze materiál ze spadlých listů), poté se nabarví přírodními barvami, listy se zpracují do plochy, opatří se ochrannou vrstvou, aby se s nimi dalo pracovat a prodloužila životnost a odolnost proti vodě, a nakonec se ušije hotový výrobek.
Poznámka: Listy damarovníku jsou v Indii často využívanou “klasikou”, a to díky své velikosti (široké cca 25cm), tuhému vláknu a dřevité stopce. Jsou hladké, jednobarevné, ale přecházející do dalších odstínů. Damarovník je mohutný strom, rostoucí převážně na jižních svazích Himalájí.

Kůže nebo alternativa
V čem je rostlinná alternativa kůže výhodnější, funkčnější a praktičtější než pravá kůže?
Výrobky z listů se nemusí nijak ošetřovat, ani krémovat, pouze je v případě nutnosti lehce otřete vlhkým hadříkem. K výrobě jsou vždy použity suché listy či přirozeně odlupující se kůra, aniž by došlo k poškození stromu, sbírané šetrným způsobem tak, aby nedošlo k narušení ekosystému daného místa. Listy mohou být také jemně obarveny, tak aby dostaly unikátní vzor. Sušené listy a kůra se pak konzervuje voděodolným polymerovým nátěrem, který jej utuží a pomáhá zachovat původní přírodní strukturu, takže lze na výsledném materiálu cítit sebemenší hrbolek. Protože jsou listy lehčí než kůže, jsou produkty uživatelsky hodně příjemné.
Jak je to s životností tohoto druhu oproti pravé kůži? A je vůbec srovnávání tohoto materiálu s pravou kůží vhodné? Proč ano/ne?
Záleží, jak se o výrobky ať už z kůže nebo z pravých listů staráte. Materiál výrobků Thamon je dostatečně pevný a odolný, z vlastní zkušenosti můžu říct, že vydrží roky. Srovnání bych úplně neřekla, spíše je to ekologičtější a etičtější varianta k výrobkům z kůže. Můžete si koupit stejně funkční a moderní výrobky, a navíc nemusí nikdo při jejich výrobě trpět.
Jak alternativy kůže správně využít
Pro jaké střihy nebo užití se rostlinné alternativy kůže hodí a pro co naopak ne?
Není úplně vhodná pro ostré zlomy nebo nadměrné přetěžování či přecpávání, proto jsou všechny výrobky vyrobeny tak, aby se ohýbal dostatečně široký pás materiálu. Na rozdíl od pravé kůže se tolik nepřizpůsobí. Jinak se hodí na každodenní nošení, do práce, do školy, na slavnostní příležitosti i na volný čas.

Jaký typ rostlinné kůže, který Vy osobně považujete za nejlepší, na trhu je? A naopak jaký typ alternativy kůže je jen krátkodobý trend?
Myslím si, že se škála materiálů neustále rozšiřuje a každá si najde svého zákazníka. Je skvělé pozorovat, jak se zpracovávají třeba i ovocné slupky nebo jiné zbytky, aby vzniklo něco krásného. Většina výrobců si už dnes nedovolí prodávat doplňky, které by nic nevydržely a rozpadly se. Takže to spíše vidím na chuť chytrých hlaviček něco dalšího vymyslet a zájmu zákazníků o různé designy.
