NEZAVRHUJTE VATOVÉ TYČINKY – ZNÁME EKOLOGICKÉ VARIANTY

Většina z nás používá vatové tyčinky. Ať už se s nimi líčíme, nebo je používáme na čištění uší, zkusme se zamyslet nad tím, kolik jich měsíčně vyhodíme do koše. Podle statistik se celosvětově jedná o velmi vysoké číslo – 500 miliard ročně. Naštěstí německá značka ReuSwable přišla na trh se svou ekologickou novinkou.

Historie značky

Jak sami tvůrci na svém webu píší, tento nápad se rozhodli uskutečnit poté, co se na internetu objevil virální obrázek mořského koníka s ocasem omotaným kolem plastové vatové tyčinky. Tvůrci se díky tomuto obrázku začali více zajímat o znečišťování moří plasty a tímto způsobem vytvořili něco, co ještě nikdo před nimi.

Bavlna a silikon

Bavlna, ze které se tyčinky vyrábí, přirozeně saje a není bělená chlórem, tím pádem je hypoalergenní. Vybrat si můžete ze dvou druhů – tyčinky na odstranění make-upu a tyčinky na klasické čištění. Ty, které jsou určené k líčení, mají tvar kapky a jsou jemné na povrchu. Čisticí tyčinky mají podobný tvar, ovšem s malými hroty, aby lépe zachytily nečistoty. Pokud vás zaujaly obě dvě varianty, ReuSwable také nabízí balení s oběma tyčinkami za zvýhodněnou cenu. Seženete je v několika barvách.

Údržba

Nenechte se odradit, jedná se pouze o dva jednoduché kroky. Po použití stačí znečištěný konec opláchnout teplou, ne však horkou, vodou a pak jej necháte uschnout. Výrobci uvádí, že jedna tyčinka by měla vydržet 2000 použití.

Kde je sehnat?

Bohužel u nás v České republice zatím není žádný lokální výrobce podobných tyčinek. Sehnat je ale můžete přímo na oficiálních stránkách ReuSwable. Kromě této značky figuruje také na trhu dánská značka Last Swab. Design obou výrobků je velice podobný, takže si stačí vybrat ten sympatičtější. Tyčinky Last Swab je možné objednat i z českých internetových stránek, a to v případě, že se vám nechce čekat na dovoz ze zahraničí.

Kromě vatových tyčinek seženete od ReuSwable také 16 kusů bambusových odličovacích tamponků, které jednoduše vyperete a použijete znovu.

Podobní pomocníci

Pro ty, kteří hledají alternativu ke konvenčním plastovým tyčinkám a preferují spíše jednorázové, existuje řešení v podobě bavlny a bambusu, případně bavlny a papíru. Na českém trhu se objevuje stále více značek, které vyrábí 100% kompostovatelné a rozložitelné vatové tyčinky. Mezi nejznámější patří Mobake, Humble Brush, Organyc nebo Hydrophil. Seženete je v internetových obchodech Econea či Biooo. K dostání určitě budou i ve vašich městech ve zdravých výživách a bezobalových obchodech. Jestliže jste zastánci lokálních firem, jistě oceníte slovenské čisticí tyčinky Curanatura.

Nebuďte lhostejní k našemu životnímu prostředí a začněte malými krůčky, které vás dostanou na tu správnou cestu. Občas stačí udělat málo, abyste pozitivně přispěli k velkým věcem.

Adéla Džačovská
Zdroje obrázků: econea.cz, reuswable.com, theverge.com

Leave a Reply