NOVĚ PŘEDSTAVENÁ KOLEKCE CAROLINA HERRERA VYVOLALA VLNU KRITIKY

Značka Carolina Herrera nedávno představila svou novou kolekci Resort 2020 vytvořenou pod taktovkou kreativního ředitele Wese Gordona. Ta však vzbudila velkou vlnu reakcí a tentokrát nejen pozitivních. Negativní reakce rozpoutalo mnoho diskuzí a to nejen v módním, ale také v politickém světě. Čím tolik zaujala? Čím si zasloužila kritiku a obvinění z krádeže? Čtěte!

Nová kolekce Resort 2020 značky Carolina Herrera

Barva pleti překážkou?

Původem venezuelská návrhářka a zakladatelka značky, žijící v New Yorku, na sebe obrátila pozornost široké veřejnosti napříč státy a kontinenty. Tentokrát však ne na podkladě skvostných tradičních i moderních rób. První kritika přišla s diskuzemi na internetu a to konkrétně kvůli typologii modelek a etniku. Ačkoli kolekce vznikla inspirací z designu typického pro latinskou Ameriku, jednotlivé módní novinky poprvé vynesly na molu modelky čistě bílé pleti a to se mnohým nelíbí. Pochopitelně by rádi viděli prezentaci tváří typických pro národy latinské Ameriky.

Přehnané, nebo oprávněné bránění?

Až poté však přišel ten největší šok. Mexická vláda, ústy ministryně kultury, nešetřila emocemi nad rozhořčením a rovnou obvinila módní návrhářku ze zneužití vzoru jejich tradiční kultury. Také mexický prezident, v zaslaném dopise adresovaného Carolina Herrera, vyjádřil svůj nesouhlas a nazval tento čin přímo plagiátorstvím. Podle něj jde o regionální mexické vzory, jež jsou zcela unikátní a uvedl také mnoho příkladů na konkrétních modelech. Například výšivky vytvořené a zobrazené na šatech jsou dle názoru kritiků výrazem jedné mexické komunity a každá jejich součást má osobní, rodinný a komunitní význam.

Mexická ministryně vznesla také dotaz, zda budou mít tradiční lokální mexické komunity z prodeje šatů nějaký profit. Na obhajobu nepomohl ani fakt dlouhé tradice značky a záruka elegance a zároveň romantiky v každé nové kolekci. Již dekády tato značka s osobitým přístupem k tvorbě obléká celebrity a také první dámy.

Dovolená v Mexiku

Naopak, druhá část veřejnosti kolekci chválí. Apeluje na fakt, že díky kolekci Resort 2020 se mexické vzory proslaví a vznikne tím jedinečná příležitost pro zviditelnění části mexické kultury v celosvětovém měřítku. Novou kolekci Resort 2020 značka prezentuje jako hravou a barevnou náladu latinsko-americké dovolené. Zároveň slovy Wese Gordona nepopírá, že je inspirována jeho nedávnou návštěvou právě v Mexiku. Kolekce obsahuje nejen šaty, sukně, dámské obleky typických klasických i vzdušných, letních a místy atypických střihů a široké kalhoty s rozparky po stranách, ale také bohaté a mohutné doplňky, jakými jsou například vlasové čelenky, vázané šátky, pásky, brýle ve stylu lehkého retra a výrazně zdobeně masivní náušnice.

I tento případ poukazuje na poznatek zlých jazyků, který slýcháváme postupem let a desetiletí stále častěji. Ten zní: inspirace dochází, trendy se zákonitě vracejí. Kde je však k nalezení hranice inspirace a (jak bylo nazváno kritiky) kopírování, ať už motivů, střihů, forem a vzhledu nově příchozích módních kousků? Kdo tyto hranice určuje a jak velkou roli v takové kritice a vyslovení názoru hraje subjektivní osobní pocit? Na to si nejspíš budeme muset odpovědět sami a řídit se názorem sobě vlastním.

Zdroj fotografií: vogue.com

Leave a Reply