OBLIBA OBCHODŮ S LOKÁLNÍ TVORBOU NEUSTÁLE STOUPÁ. A NENÍ SE ČEMU DIVIT!

Poslední rok se nesl v pandemickém duchu, což pro mnoho lidí znamenalo zamyslet se nad skutečnými hodnotami a často i solidárně podporovat obchodníky ve svém okolí. Mnoho z nich přesto nápor ekonomické krize nepřežilo. Ti, co zůstali, jsou ale teď vyhledávanější, než kdy dříve. Proč už se nechceme vrátit k masové mezinárodní tvorbě?

Lokální tvorba je pojem, který se stává čím dál skloňovanějším. Čím to je? Stále ve větší míře nás totiž láká návrat k našim kořenům, zajímáme se o výrobce ve svém okolí a porevoluční boom zahraničních výrobků nás pomalu, ale jistě, přestává udivovat. Konzumní trh povětšinou z asijských zemí vedený obrovskými nadnárodními společnostmi nás zahlcuje a my si čím dál více užíváme originalitu a kvalitu českých výrobků.

Zlaté české ručičky

Než se k nám začaly valit tuny výrobků z dovozu, každému přišlo naprosto normální, že se nakupovalo co nejblíže domovu. Naše babičky si nechávaly dělat boty u obuvníka ve vedlejší ulici, nosily si vybrané módní střihy k místním švadlenám a kupovaly maso u řezníka, jehož masné výrobky pocházely z nedalekých farem. Samozřejmě, že tehdy panovala zvědavost, jaké zboží si kupují paničky v módních buticích velkých měst nebo dokonce za našimi hranicemi. 

Po válce se sice rozmohla státní výroba a vlastní živnost byla spíše na obtíž, ale i tak se spousta služeb poskytovala hlavně lokálně. Po revoluci se stalo dovozové zboží dostupné každému, a my byli jak v Jiříkově vidění. Na tradiční české řemeslo jsme zapomněli a užívali si dostupnost a nízké ceny zahraničního zboží.

https://www.uplace.cz/

Kvalita, ohleduplnost k přírodě a udržitelnost

Když se teď podíváme na uplynulých 30 let, musí nám být jasné, že jsme natropili pěknou spoušť. Oděvní průmysl chrlí tuny nekvalitního oblečení denně a stejné množství končí na skládkách bez možnosti ekologické likvidace. Zatímco my nosíme občas oblečení svých babiček, svoje oblečení nemilosrdně vyhazujeme, protože jednoduše nevydrží už ani další sezónu, natož několik let. Totéž platí i o ostatních odvětvích, nemluvě o dopadech na ovzduší, ekosystém a naše zdraví. Jsme ale bohatší? Spokojenější? Nikoliv. 

To je důvod, proč se pomalu, ale jistě vracíme k lokálním obchodníkům, necháme si ušít nějaký ten kousek do šatníku u místní švadleny a kupujeme biopotraviny z místních farem. Trápí nás černé svědomí, navíc si uvědomujeme hodnotu a kvalitu takových věcí. Lokální tvorba nás učí obdivovat krásu tradičních materiálů, nabízí obrovský prostor pro kreativitu a slouží i jako příležitost k setkávání lidí ze stejné oblasti. 

Kde pořídit výrobky lokálních autorů?

Spousta lokálních autorů už provozuje kamenné obchody a spravuje vlastní webové stránky. Pro ty menší z nich jsou tu obchody s lokální tvorbou, které sdružují takových autorů hned několik a nabízí i velkou diverzitu výrobků. Jedním z takových obchodů je například Uplace, obchůdek s lokální tvorbou v Pardubicích. Naleznete zde vše od módních doplňků, oblečení, papírenského zboží a kosmetiky, až po dětské hračky. A to vše od českých výrobců, kteří objevili své zlaté české ručičky a chtějí svůj um předat svým zákazníkům v podobě originálního a kvalitního zboží.

Zkuste se porozhlédnout i ve vašem okolí, jestli náhodou nenarazíte na obchod s lokální tvorbou. Nebo se rozjeďte přímo do Pardubic, kde vás uvítá milé prostředí plné té pravé české kreativity.

Leave a Reply