Oděvní materiály se nedělí jen podle vzniku, složení, kvality a struktury, ale také podle ročního období. Vzhledem k tomu aktuálnímu si představíme právě ty zimní. Jaký je výběr, jaké jsou jejich přednosti a který materiál je pro daný oděv nejvhodnější?
Manšestr
Materiál, který je v základu vlastně útkovým sametem s jemným nízkým vlasem. Charakteristický je svým řádkováním v širokých či úzkých pruzích (žebrech). Ty se tvoří po směru osnovy při tkaní materiálu. Většinou bývá vyráběn z bavlny a díky tomu je z lícní strany hladkým a příjemným materiálem, který se hodí na kalhoty, vesty, bundy a dětské oblečení. Uplatnění najde také v oblasti home decor, kde jej můžeme použít pro výrobu potahů, povlaků a jiných pevných tvrdých dekorací.
Flanel
Lehký, na omak příjemný, velmi hřejivý a měkký materiál vhodný hlavně pro výrobu košil, pyžam, pánských zimních obleků a kalhot. Má keprovou nebo plátnovou vazbu a upravuje se česáním (jednostranně, nebo po obou stranách). Dělí se na bavlněný flanel, viskózový flanel a vlněný flanel. Hojně užíván je také při výrobě přehozů a povlečení pro chladné dny.
Moleskin
Znát jej budete spíš pod názvem jelenice, právě tak se u nás totiž častěji označuje. Jde o hustou bavlněnou tkaninu vyrobenou v zesíleném atlasu. Velmi kladnou vlastností je měkký, jemný a příjemný rub, který vzniká díky procesu pročesání. Zvláště velké oblibě se těší v Anglii, kde je z něj primárně vyráběno ležérní oblečení jako saka, bundy a kalhoty. Vzhledem připomíná samet. Zároveň je však využíván u výroby pracovních oděvů. V tomto odvětví je volen pro svou vysokou odolnost.
Tvíd
Dvěma slovy lze tvíd popsat jako sportovně elegantní. Vlněný materiál vyrobený z mykané melanžové příze. Nejčastěji jej vidíme jako materiál užitý pro výrobu sak, plášťů, obleků a kostýmů. Nejkvalitnějším druhem je Harris Tweed. Původní zbarvení tvídu bývá čistě přírodních barev od zelené, přes hnědou po mírně (až pískově) žlutou. Vzory, jenž na tvídech můžeme vidět jsou vetkané a tím nejklasičtějším je Houndtooth (jemná kohoutí stopa). Dalšími vzory jsou Tartan, Plaid (kostkový tvíd), Barleycorn (ječné zrno), Checked (kostičkový tvíd), Harringbone (rybí kost) a Plain (jednobarevný tvíd). Ať už zvolíte kteroukoli variantu, vždy budete vypadat kvalitně, elegantně a nadčasově. Tvíd se dnes již řadí mezi tradiční a nenahraditelné materiály.
Loden
Jedna z nejhustších vlněných tkanin. Lodenový materiál je mimořádně teplý a přirozeně nepromokavý, a proto se z něj vyrábějí hlavně pláště, bundy nebo saka. Další výhodou je i ochrana proti vlhkosti (tedy proti dešti a sněhu). A právě díky těmto vlastnostem je užíván hlavně v oblasti Rakouska a Bavorska při výrobě podzimních a zimních oděvů. Barevnost se pak pohybuje v barevném spektru od zelené, přes olivovou, hnědou až k různým odstínům šedé (nejčastěji antracitový odstín).
Fleece
Měkká výplňková a nebo vlasová pletenina využívaná hlavně při výrobě sportovních oděvů především pro své vlastnosti, kterými jsou minimální savost, tedy odolnost vůči vlhkosti, nemačkavost, malá hmotnost, vysoká hřejivost, dobré izolační vlastnosti a příjemný omak. Má však také negativní rysy. Konkrétně velký sklon k tvorbě žmolků, sklon k držení různých zápachů a pratelnost maximálně do 40 °C.
Flauš
Oděvní materiál nejčastěji viděný na pánských i dámských pláštích. Využíván je ale také u výroby sak a bund. Význačný je svým objemným vlasovým povrchem. Na omak velmi příjemný, hřejivý, dobře izolační, zimní materiál získává v posledních letech zpět na své oblibě.
Kožešiny (umělé i přírodní)
Ať už přírodní, či umělé kožešiny mají vysokou hřejivost a svůj specifický vzhled srsti. Umělá kožešina je však poslední dobou na prudkém vzestupu. Z historického hlediska měla naopak největší užitnost ta přírodní. Dnes se ale mnohem více hledí na etický kodex. I mnoho světových značek vyřazuje přírodní kožešiny ze svých výrobních procesů a nebo samostatných produktů. Uměle vytvořené kožešiny jsou nejčastěji používány jako dekorativní doplňky oděvů, vesty, bolerka a bundy. I přesto však velká část výrobků z umělé kožešiny tvoří domácí dekorace jako koberečky, potahy, přehozy a povlaky.
Přečtěte si také Přírodní kožešiny nedokážou být cool, tak nejsou kind
Materiály s tepelnou, izolační a voděodolnou úpravou
Jsou to takové materiály, u kterých proběhne umělá úprava pro přeformování, či získání nových vlastností. Pomocí těchto úprav se vytváří například materiály silně izolační, se sníženou prodyšností, voděodolné, ohnivzdorné, odolné vůči oděru a jinak užitečné získané vlastnosti. Nejčastěji je materiál do tkanin vložen jako nová membrána. Uveďme si alespoň Windstopper, Gore-Tex nebo Thinsulate (tepelná izolace).
Zdroj fotografií: pinterest.cz