SMYSLUPLNÉ ŘEŠENÍ PROSTORU V DĚTSKÉM POKOJI JE NA DOSAH

Ne, tohle nebude o značce nábytku, ani o trendy barvách interiéru, dokonce ani o doporučeních jak vymalovat, co pověsit na zeď a z jakého materiálu by měly být závěsy do kouzelného dětského pokojíčku. Tentokrát jde o jediné – jak ideálně sestavit prostor a prostředí pro dětské hry, spaní a učení v jednom pokojíčku.

Denní světlo je základ

Než se pustíte do plánování, je důležité vzít v potaz základní faktor místnosti, kterým je denní světlo. Pro své tvoření, kreslení, ale i učení potřebují děti dostatek přirozeného světla. Psací stůl by měl stát nejlépe čelem k dennímu světlu, tedy naproti oknu. To však mnohdy nelze realizovat. Většina bytů a domů má radiátory umístěny přímo pod oknem. Ale nezoufejte! Je-li vaše dítě pravák světlo postačí v levém sklonu, je-li levák tak naopak. Abychom nemluvili jen o světlu, řešíme-li psací plochu, zmiňme také organizaci stolu. Na stole a jeho pracovní ploše by měly ležet pouze pomůcky, které se k psaní, kreslení, tvoření a učení používají. A protože dětské stoly bývají menších rozměrů, je dobré přidat také poličku či rovnou pořídit stůl s přihrádkami, šuplíky nebo malou skříňkou.

I děti potřebují klid pro kvalitní spánek

Víte, kde se spí člověku nejlépe? V bodě místnosti, kde je co nejméně rušivých elementů, jako je hluk a světlo. Najděte takové místo v dětském pokoji a spací část pokoje naplánujte právě tam. Není pravidlem, že postel musí nutně stát v rohu místnosti, naopak. Postele (a to už od těch nejmenších) mohou mít přístup z obou stran a pokud se bojíte vypadnutí u batolat a předškolních dětí stačí umístit dočasně zábrany, které jednoduše přidáte i odejmete z hran konstrukce. Důležité při této realizaci je zvolit kvalitní rošty, příjemnou a pro dětská záda zdravou matraci a nepřehánět to s dekoracemi a přídavnými polštáři.

U postele by neměla chybět lampa. Nejen pro případy, kdy potřebuje dítko v noci na toaletu nebo když si chcete společně přečíst před spaním pohádkovou knížku. Při ranním buzení by si dětské oči měly na světlo zvykat postupně. Není tedy dobré rovnou svítit vysokým a ostřejším lustrem. Proto by lampička u postele měla mít světlo méně ostré, slabší intenzity a lehce žlutého záření.

Kdo si hraje, nezlobí!

Ale teď k tomu, co je pro děti opravdu nejdůležitější! Hrací prostor. Každý pokoj ho musí mít. Proč? Jinak v něm vaše dítě nebude samo od sebe chtít trávit čas, nebude se cítit “ve svém” a to je to nejdůležitější. Avšak je třeba jasně určit, kam hračky patří, když si dohrají. Ne, nechceme tím říci, abyste z vašich dětí dělali puntičkáře a milovníky sterilní domácnosti. Děti se tímhle jednoduchým způsobem učí samy udržovat hezké okolí pro sebe i své blízké. Učí se, že v každém prostoru se děje něco jiného. Zvyknou si, že na posteli se nejí, aktovka nepatří mezi plyšové hračky, kniha nepatří do prádlového koše a ani panenka se nevyspí na zemi, stejně jako bagr nespí v posteli. A to je to, co chceme! Naučit děti pořádku a hezké domácnosti nenásilně, bez křiku a stresu. Tohle všechno začíná v pokoji. Tohle všechno poznají nejlépe ve svém vlastním prostoru.

Bez detailů se to neobejde

Jakou podlahu volit? Jaký lustr vybrat? Závěsy nebo záclony? Obrázky nebo fotky v rámečku? To vše je na vás. Samozřejmě, že bude skvělé když při hraní nebude vaše dítko sedět na studené podlaze, ale na měkkém koberci. Lustr je vlastně třešničkou celého vytvořeného designu pokoje, zkuste jej vybrat společně, všichni členové domácnosti. Možná vás vaše dítě mile překvapí vlastním zvoleným výběrem. Zastínění okna je také důležité. Ne každé okno dětského pokoje však nutně potřebuje nepropustné závěsy. Rolety, žaluzie (vnitřní či vnější), závěs bavlněný, záclona. To vše je vhodné, protože rozhodujete vy. S ohledem na světovou stranu, sílu ranního slunce a další faktory ovlivňující světlost pokoje.

Dekorace jsou v dětském pokojíčku nezbytné! Dovolte dětem říct si, na co by se chtěly na svých zdech koukat, co by jim udělalo radost a nebraňte se jakékoli variantě. Fotka s kamarády, rodinný vánoční snímek, obrázek oblíbených pohádkových hrdinů, oblíbených zvířat, tvorů nebo vlastní malba. Dáte jim tak najevo, že chcete aby se cítili ve svém království nejen dobře, ale také, že věříte jejich nápadu. Děti jsou kreativní a my jim v tom nechceme bránit. A dětská fantazie, ta nezná hranic…

Leave a Reply