HISTORIE MÓDY 20. STOLETÍ: 30. LÉTA VE ZNAMENÍ FILMU

Po rozjařených dvacátých letech přišlo uklidnění. Korálky, peříčka i zdobné minišaty vzaly za své. Nahradily je šaty jednodušší, bez příkras. Chlapecká silueta vymizela a ženy začaly opět oblékat šaty, které podporovaly jejich siluetu přesýpacích hodin. Na scéně se objevilo art deco, móda zlevnila a hlavní trendy udával Hollywood.

Méně je více

Byť jsme si již v díle o 20. letech minulého století vyjasnili, že bohatá garderóba byla výsadou pouze vyšší vrstvy, i tak přinesla nová dekáda zmírnění po všech stránkách. Uskromnit se museli i bohatší. V období mezi dvěma válkami se svět a tím pádem také módní průmysl potýkal s ekonomickou krizí a bylo třeba trochu šetřit. Proto se upustilo od bohatého zdobení a dámská móda byla střízlivější, ale i tak velmi líbivá. Chlapeckou siluetu totiž opět nahradily přesýpací hodiny a ženy v šatech bez korálků i peříček působily velmi elegantně a žensky. Špatná ekonomická situace se promítla i do cen tvorby módních návrhářů a Haute Couture kolekce snížily počty svých modelů na stovku.

Móda jako zrcadlo architektury

Ve 20. i 30. letech se rozmáhá stavební styl secese, ke kterému náleží také art deco. Právě to se začalo promítat i do módy. Šaty pokrývaly geometrické vzory, šité byly z viskózy, šifonů i hedvábí. Přicházelo také mnoho inovací, začala se používat zdrhovadla a měkké úpletové materiály, které doposud náležely pouze spodnímu prádlu, se začaly využívat také na svrchní oděvy.

Filmové trendy

Ve zlaté éře Hollywoodu měly kostýmní designéři stejnou váhu slova jako samotní návrháři. Módní trendy více než cokoli jiného udávaly právě herečky z filmů, které oblékaly i návrhářky jako Coco Chanel nebo Elsy Schiaparelli. Kostyméři dokonce otevírali vlastní butiky, kde nabízeli módu inspirovanou tou filmovou za přijatelné ceny. Ženy prostě chtěly oblékat to stejné, co jejich oblíbené filmové tváře.

30. léta dnes

Této době se někdy také říkalo “úsporná třicátá”, která nám zanechala módu nenuceně elegantní, bez nadbytečných ozdob. Byla šitá ze snadno udržovatelných materiálů a určená pro konfekční trh. Oděvy 30. let by se díky tomu daly stále zapojit do moderního šatníku. Typická byla večerní bolerka, splývavé šaty z těžkých materiálů a ze šifónu.

Zdroj fotografií: amazon.com

Leave a Reply